GeriEğitim Doçentlik için yabancı dil puanı kaç olsun?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Doçentlik için yabancı dil puanı kaç olsun?

Doçentlik için yabancı dil puanı kaç olsun?

Bu sorunun yanıtını üniversitelerin öğretim elemanları verecek. Yükseköğretim Kurulu (YÖK), doçentlik müracaatında aranan yabancı dil puanının artırılmasına yönelik talepleri değerlendirmek için düzenleyeceği anketle öğretim elemanlarına görüşlerini soracak.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Kurul'a doktora eğitimine başlamak için aranan asgari yabancı dil puan şartı 55 iken doçentlik müracaatında da aynı puan şartının aranmasının nitelik bakımından zafiyet oluşturduğu şeklinde görüşler geldiğini belirtti. Doçentlik müracaatı için bu puanın yükseltilmesinin önerildiğini, YÖK'ün son yıllarda ortaya koyduğu ‘kalite’ eksenli çalışmaların sonucu hayata geçirdiği projelere uyum için bu değişikliğin gerekli olduğunun ifade edildiğini belirten Saraç, şunları söyledi:
"Bu kapsamda yapılacak çalışmalarımızda değerlendirmek üzere öğretim elemanlarının görüşünü almaya karar verdik ve söz konusu anketi bütün öğretim elemanlarımızın e-posta adreslerine gönderdik. Yeni YÖK olarak, yükseköğretim sistemimizin bütününü ilgilendiren konularda geniş katılımla karar alma süreçlerini olgunlaştırmak için bundan sonra da kısa anketlerle öğretim üyelerimizin ve öğrencilerimizin görüşlerine başvuracağız."

False