GeriEğitim DHBT sonuçları açıklandı mı? Heyecanlandıran gelişmeler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

DHBT sonuçları açıklandı mı? Heyecanlandıran gelişmeler

DHBT sonuçları açıklandı mı? Heyecanlandıran gelişmeler
Abone Olgoogle-news

DHBT sınavının sonuçları için gün sayan adaylar KPSS tercihleriyle ilgili açıklamalar üzerine heyecanlandı. Tüm sınavların bitmesi ve tercih tarihinin netleşmesi ardından sınav sonuç tarihinin yakın olduğunu düşünen memur adayları, 'DHBT sonuçları ne zaman açıklanacak?' sorularını sıklaştırdı. Peki, sonuçlar ile ilgili yeni bir açıklama geldi mi? Son durum ne? İşte, DHBT sınavında son gelişmeler!

DHBT sonuçlarının açıklanacağı tarihin yakın olduğunu düşünen memur adayları, sık sık ÖSYM'nin resmi sitesini ziyaret ediyor. KPSS'nin bu yılki tüm sınavlarının gerçekleşti, tercih kılavuzunun yakında yayınlanacağı duyuruldu. 4 Aralık tarihinde ÖSYM tarafından yapılan ve sadece Din Hizmetleri alanlarında geçerli olacak DHBT sonuçlarını bekleyen adayların heyecanı arttı. Her sınavda olduğu gibi bu sınav kapsamında da sonuçlar ÖSYM tarafından açıklanacak. Bu açıklamanın ardından adaylar, almış oldukları puan ile tercih dönemini bekleyecek. Peki DHBT sonuçları ne zaman başlayacak?

2016 DHBT sınav soruları ve cevapları, ÖSYM tarafından yüzde 10'luk soru içeriği geçtiğimiz günlerde erişime açılmış, kendilerine göre bir değerlendirme yapan adaylar büyük bir heyecanla sonuçları ve hesaplama yöntemini sorgulamaya başlamıştı. Din hizmetlerinde görev almak için gün sayan adaylar, sınavın üzerinden 2 hafta geçmesi nedeniyle sabırsızlanmaya başladı. Peki, DHBT sonuçları ne zaman açıklanacak? hesaplamalar nasıl yapılacak?

Kamu Personel Seçme Sınavı kapsamında gerçekleştirilen DHBT sınavının da gerçekleşmesi yle birlikte ÖSYM sınav takvimi içerisinde yer alan tüm KPSS sınavları tamamlanmış oldu. Şimdi ise gözler DHBT sonuçlarının ne zaman açıklanacağında! Kamur Personeli Seçme sınavına bu yıl rekor bir katılımın olduğu ve tercih kılavuzunun ÖSYM'nin resmi sitesi üzerinde de belirtildiği gibi 21 Aralık'ta yayımlanacağı düşünülürse, sınav sonuçlarının da bu hafta açıklanması bekleniyor. Din hizmetlerinde görev almak için Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi alan bilgisi sınavına giren adaylar, soru ve cevaplarda olduğu gibi sonuçlara da ÖSYM'nin resmi sitesi üzerinden erişim sağlayabilecek.

DHBT SINAVLARI HANGİ ALANDA YAPILDI?

KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi DHBT sınavı 4 Aralık Pazar günü saat 09:30'da gerçekleştirildi. Adaylara 40 sorudan oluşan test için 60 dakika süre tanındı. Tüm öğrenim düzeyleri için sorulan ilk 20 soru temel din bilgisinden geldi.

DHBT - 1 'de adaylara İslam İnanç Esasları - İslam İbadet Esasları - Kur'an Tarihi - Siyer - İslam Ahlakı alanlarından soru yöneltildi.

DHBT - 2 'de ise Tefsir - Fıkıh - Hadis - Akaid ve Kelam - İslam Tarihi - Dinler ve Mezhepler - Dini Hitabet ve Öğrenim durumlarına göre belirlenen program müfredatlarından sorular yer aldı

DHBT PUAN HESAPLAMASI

DHBT sonuçları için meraklı bekleyiş sürerken adaylar bir yandan da aldıklarını punaları öngörebilmek için hesaplama işlemleri yapmaya çalışıyor. Peki, DHBT puan hesaplaması nasıl yapılıyor? Hesaplamaları adaylar kendileri hesaplayarak veya hazır hesaplama sitelerini kullanarak yapabilirler. DHBT sonuçları her öğrenim düzeyi için (ortaöğretim, ön lisans, lisans) ayrı ayrı değerlendirilecektir. DHBT sınavına katılan adayların KPSS puanlarının yanında, öğrenim düzeylerine göre KPSSP122, KPSSP123, KPSSP124 puanları da hesaplanacak. Ancak puan hesaplamasında baz alınan faktörler değiştiği için puanlarda kaymalar olabilir. 

False