GeriDeyimler ve Anlamları Dayak Yemek ne demek? Dayak Yemek deyiminin anlamı ve örnek cümle içinde kullanımı (TDK)
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dayak Yemek ne demek? Dayak Yemek deyiminin anlamı ve örnek cümle içinde kullanımı (TDK)

Dayak Yemek ne demek? Dayak Yemek deyiminin anlamı ve örnek cümle içinde kullanımı (TDK)

Deyimlerin kullanıldıkları alana göre anlam değişikliği yaşama olasılığı vardır. Tam olarak anlamından şaşmamakla beraber mecaz anlamlı olarak da aktif bir şekilde kullanılmaya devam ediyor. Fakat mecaz anlamlı kullanırken de cümledeki anlam bütünlüğünü korumak gerekiyor. Deyimlerin hangi alanlarda hangi anlamlarda kullanılacağı konusunda sizin için detaylı bir şekilde derledik.

Deyimlerin cümle içindeki kullanımı sanıldığı kadar basit bir durum değildir. Cümle kurarken deyimlerin anlam bütünlüğünü veya mecaz anlamlarının doğru bir şekilde ifade edilmesini sağlamak gerekiyor. Bu yüzden hangi deyim ne anlama gelir ve hangi alanlarda kullanılır gibi soruların yanıtını bilmek gerekiyor.

 Dayak Yemek Ne Demek?

 Dayak yemek genel anlamı ile birileri tarafından dövülmek veya hırpalanmak olarak ifade ediliyor. Bu anlamının yanı sıra dayak yemek deyimi mecaz anlam olarak da kullanılabiliyor.

 Dayak Yemek Deyiminin anlamı (TDK)

 Dayak yemek deyimi bir kişinin hırpalanması ve ya dövülmesi şeklinde anlamlandırılıyor. Ayrıca dayak yemek deyiminin kullanım alanına göre mecaz olarak da anlamlandırılması söz konusu olabiliyor.

 Dayak Yemek Deyiminin Cümle İçinde Kullanımı

 Biz buraya dayak yemek için gelmedik.

False