GeriEğitim Çocuklara oyunlu, bulmacalı ‘vergi bilinci’ dersi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çocuklara oyunlu, bulmacalı ‘vergi bilinci’ dersi

Çocuklara oyunlu, bulmacalı ‘vergi bilinci’ dersi
Abone Olgoogle-news

Türkiye'de vergi bilincinin geliştirilmesi ve bu konuda farkındalık oluşturulması amacıyla geçen yıl 5 milyon 528 bin 158 öğrenciye eğitim verildi. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan eğitim amaçlı materyallerde çizgi filmden bulmacaya, şarkılardan oyunlara kadar çocukların ilgisini çekecek çeşitli konular yer alıyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından, Türkiye'de vergi bilincinin geliştirilmesi ve bu konuda farkındalık oluşturulması amacıyla her yıl çeşitli faaliyetler düzenleniyor. Geçen yıl 5 milyon 528 bin 158 öğrenciye eğitim verilirken, çizgi filmden bulmacaya, şarkılardan oyunlara kadar çocukların ilgisini çekecek pek çok materyalden yararlanıldı.

Toplumun tüm kesimlerinde vergi bilincinin geliştirilmesi ve vergiyi gönüllü olarak ödeme alışkanlığının artırılması hedefiyle her yıl şubat ayının son haftası ‘Vergi Haftası’ olarak kabul ediliyor. Bu yıl 25 Şubat-3 Mart dönemini kapsayan 30. Vergi Haftası'nda, geçmiş yıllarda olduğu gibi bir dizi etkinlik gerçekleştirilmesi planlanıyor. Hafta kapsamında, özellikle gençlerin ve çocukların bu bilinci edinmesi amacıyla 81 ilde çalışmalar yapılıyor.

Okullarda uygulamaya konulan ‘Vergi Bilincini Geliştirme Projesi’ ile ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri bilgilendiriliyor. Bu kapsamda bakanlık tarafından özel eğitim içerikleri hazırlandı.

5 MİLYONDAN FAZLA ÖĞRENCİYE EĞİTİM VERİLDİ
Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın oluşturduğu ‘//www.vergibilinci.gov.tr’ internet sitesinde öğrenciler; hazırlanan broşür, sunum, şarkı ve bulmacalara erişilebiliyor. Sitede ‘Puan hesaplamaca’, ‘Gelir gider defteri’ ve ‘Vergi memuru sen olsaydın’ gibi ilginç oyunlar yer alıyor. Bunun yanı sıra sitede ilkokul, ortaokul ve lise öğretmenlerine özel ‘Öğretmen Kitabı’, materyal kullanımı, çizgi anlatım ve sorularla ilgili açıklamalar da bulunuyor.

Türkiye'de vergi bilincinin geliştirilmesi ve bu konuda farkındalık oluşturulması amacıyla geçen yıl 5 milyon 528 bin 158 öğrenciye eğitim verildi. Bu kapsamda gerçekleştirilen 494 okul ziyaretinde, toplam 29 bin 771 öğrenciye kurum tanıtımı ve vergi konusunda bilgilendirme yapıldı. Üniversitelerde 79 stant kurularak kayıt dışı ekonomi, istihdam ve vergi bilinci gibi konulara yönelik bilgiler sunuldu. Bu eğitimler sırasında bakanlığın ilgili birimleri tarafından hazırlanan materyallerden yararlanıldı.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle