GeriEğitim Çocuk istismarı görmezden geliniyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çocuk istismarı görmezden geliniyor

Çocuk istismarı görmezden geliniyor
refid:25424477 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Türkiye’de çocuk istismarı önemli bir toplumsal sorun ancak bu konu toplum tarafından ya bilinmiyor ya da görmezden geliniyor. İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim görevlisi Betül Mardin ve öğrencileri bu konuya dikkat çekmek için 6 yıldır “Ama Ben Daha Çocuğum” isimli seminerler düzenliyorlar.

Dünyada ise her yıl 14 milyon kız çocuğu 18 yaştan önce evlendiriliyor. Gelişmiş ülkelerde 3 kızdan biri 18 yaşından önce evlendirilirken bu rakam gelişmekte olan ülkelerde 9. Böyle devam etmesi durumunda 2020’ye kadar 142 milyon kız çocuğunun 18’inden önce evlendirileceği tahmin ediliyor.
TÜİK’in verilerine göre Türkiye’de 18 yaş altında evlenme sayısı 2012’de 40 bin 428. İlk evlenme yaşı ise 2012’de kadınlarda 23.5 erkelerde 26.7. Türkiye’de liseye devam etmeyen genç kızların çocuk gelin olma riski akranlarına göre 6 kat daha fazla. Çocuk gelinlere neden olan faktörler ise yoksulluk, eğitim eksikliği, gelenekler, dini inançlar, toplumsal cinsiyet rolleri, yasal düzenlemelerin eksikliği, kız çocuklarının evelenince güvende olacağına olan inanç olarak sıralanıyor.
İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler son sınıf öğrencilerinin, Betül Mardin önderliğinde 16 Aralık’ta düzenlediği ‘Ama Ben Daha Çocuğum’ adlı toplantıda çocuk istismarı tartışıldı. 6 yıldır sosyal sorumluluk çalışmalarına katkı yapmaya çalıştıklarını anlatan Mardin, Türkiye’de çocuk istismarı konusunda toplumun yeterince sağduyulu olmadığını ve kız çocuklarının erken yaşta evlendirilmesinin yeterince konuşulmadığını anlattı. Mardin, seminerde şunları söyledi: “İstismar ve çocuk gelin vakalarında gittikçe yaş düşüyor. Kız çocuklarının evlendirilme yaşının 10’dan 8’e indiğini duydum. Sonunda anladım sorunun kaynağında para var. 5 yaşında da çocuğun satılabileceğini anladım. Buna dikkat çekmek için bu semineri yaptık. Erkeklerde istismar var ama kızlarda görülme sıklığı daha fazla. Bunun nedeni kızlar satılıyor, bu çocuklardan daha fazla para alınıyor. Bu çalışmaları 6 yıldır düzenliyoruz. Bu konuyu topluma duyurmaya, farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Türkiye’deki insanlarımız konunun farkında değil, yeni yeni algı oluşmaya başlıyor. İstanbullu, İzmirli, Ankaralı çocuk gelinlerini bilmiyor. Duyulmaya başlayınca herkes şaşırıyor. Toplumun bazı kesimleri de inanmıyor. Duyduklarımdan beni en çok etkileten bir olay ise 6 yaşında evlendirilen kız çocukları.”

Vakaların çoğu kayıt altına alınmıyor

Seminerde konuşmacılar arasında yer alan İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Arus Yumul, “Türkiye’de çocuk istismarı önemli bir toplumsal sorun. Ancak bu konu toplum tarafından genellikle görmezden geliniyor. Vakaların çoğu kayıt altına dahi alınamıyor” yorumunda bulundu. Gelişim Psikolojisi ve Pedagoji Uzmanı Prof. Dr. Haluk Yavuzer ise çocuk-aile ilişkisine dikkat çekerek, “Çocuğun toplumsal gelişiminin temeli aile-çocuk ilişkisine dayalı. Çocuk önce aileye, sonra çevreye güvenir. Ailede bu güveni sağlayamayan çocuklarda istismara eğilimin fazla olduğunu görüyoruz” dedi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle