Okula başlama yaşı o tarihten itibaren değişecek? Çocuğum ne zaman okula gidecek?

Okula başlama yaşı o tarihten itibaren değişecek Çocuğum ne zaman okula gidecek

İlkokula başlama yaşını 66 aydan 69 aya çıkaran kanun teklifi ile ilgili bilgiler vatandaşların gündeminde yer almaya başladı. TBMM'ye sunulan teklifle gelişimi hızlı çocukların okula erken başlaması, gelişimi yavaş olanların ise okula geç başlamasının önü açılacak. Teklifin yasalaşması halinde yürürlüğe gireceği tarih de belli oldu. Peki, okula başlama yaşı ne zaman değişecek? İşte, konuya ilişkin tüm ayrıntılar.

Haberin Devamı

Çocuğum hangi okula gidecek sorusu, çocukları okul çağına gelmiş olan birçok ebeveynin sabahın ilk saatlerinde araştırdığı konular arasında yer almaya başladı. Çocuğum hangi okula gidecek sorusuna cevap arayan birçok vatandaş, Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu konuda yayımladığı bilgileri araştırıyor. Peki, okula başlama yaşı kaç olacak ve çocuğum hangi okula gidecek? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler.

TBMM'ye sunulan, bazı kanunlarda ve 652 Sayılı KHK'de değişiklik yapılmasına dair teklifle 66 ay olan ilkokula başlama yaşı 69 ay olarak yeniden düzenleniyor.

Ayrıca öğrencilerin gelişim düzeylerine göre okula erken veya geç başlama hakkı verilmesine ilişkin hususların çerçevesi, yönetmelikle çizilecek. Yeni düzenlemeyle gelişimi hızlı çocukların okula erken başlaması, gelişimi yavaş olanların ise okula geç başlamasının önü açılacak.

Haberin Devamı

Yeni kanun teklifiyle ilkokulların birinci sınıflarına, o yılın 31 Aralık tarihinde 72 ayını dolduran çocukların kaydı yapılacak ancak çocuğun gelişim durumuna bağlı olarak okula erken başlaması veya kaydın ertelenmesi ile ilgili hususlar yönetmelikle düzenlenecek.

- Aynı sınıfta 23 aya varan fark oluşuyordu

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), teklifin yasalaşmasının ardından MEB Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği de kanun doğrultusunda değiştirilecek.

AA muhabirinin MEB yetkililerinden aldığı bilgiye göre, ilkokula başlama yaşının yönetmeliğin önceki halinde veli isteğine bağlı olarak 60 aydan başlaması, aynı sınıftaki öğrenciler arasında 23 aya varan (60-83 aylık) yaş farkına neden olabiliyordu.

TBMM'ye sunulan teklifle bu yaş farkının azaltılarak çocukların okula uyumu ve akademik gelişiminin olumlu etkilenmesi amaçlanıyor.
Süreç içerisinde karşılaşılan ilkokula kayıt erteleme taleplerinin de azaltılması hedefleniyor.

- Kayıt erteleme kolaylaştırılıyor

Erteleme için istenen sağlık raporu zorunluluğunun kalkmasıyla kayıt erteleme işlemleri kolaylaştırılacak.
Yeni teklifin kanunlaşmasıyla kayıtların yapıldığı yılın eylül ayı sonu itibarıyla 69 ayını dolduran çocuklar, ilkokula başlayacak. Eylül ayı sonu itibarıyla 66, 67 ve 68 aylık çocuklar velilerinin yazılı talebiyle ilkokula başlayabilecekler. Kayıt hakkını elde eden çocuklardan 69, 70 ve 71 aylık olanlar, velilerinin yazılı talebiyle ilkokula kaydını bir yıl erteleyebilecek ve okul öncesi eğitime yönlendirilecekler.

Haberin Devamı

Bu düzenlemeyle ilkokula başlama yaşında eylül sonu itibarıyla 69 olarak belirlenen dönem, aralık ayı sonu itibarıyla 72 aya karşılık gelecek. İlkokula başlama yaşı yaş bütünlüğü korunarak 6 yaşa göre düzenlenmiş olacak ve 6-7 yaş çağ nüfusu arasındaki yaş ayrımının net olarak yapılabilmesi de sağlanacak.

Yasanın çıkmasıyla 60 aylık çocuklar, okul öncesi eğitime yönlendirilecek.
İlkokula başlama yaşıyla ilgili düzenlemenin, 2019-2020 eğitim öğretim yılından itibaren uygulanması öngörülüyor.

Milli Eğitim Bakanlığı okula başlama yaşı ile ilgili henüz resmi bilgi yayımlamadı. Ancak, 2019-2020 yılına ait okula başlama yaşlarının şu şekilde olması bekleniyor. 

30 Eylül itibariyle;

Haberin Devamı

2015 doğumlulardan 48 ila 53 aylık arasında olanlara ana sınıfına
2015 doğumlulardan 54 ila 56 aylık arasında olanlar zorunlu ana sınıfı
2014 doğumlulardan 57 ila 59 aylık arasındakiler zorunlu ana sınıfı
2014 doğumlulardan 60 ila 65 aylık arasındakiler 1. sınıfa isteğe bağlı, ana sınıfına zorunlu
2014 doğumlulardan66 ila 68 aylık arasındakiler dilekçe vererek 1. sınıf kaydı erteleyebilme, ana sınıfına zorunlu (69 ay olarak düzenlenmesi bekleniyor.)
2013 doğumlulardan 69 ila 71 aylık arasındakiler 1. sınıf kaydı zorunlu ancak raporla bir yıl ertelenebilir (72 ay olarak düzenlenmesi bekleniyor.),  
2013 doğumlulardan 72 ay ve üstü ise zorunlu eğitim çağına tabi olarak kayıtlarını gerçekleştirecek.

Haberin Devamı

ÇOCUĞUNUZUN HANGİ OKULA GİDECEĞİNİ NASIL ÖĞRENEBİLECEKSİNİZ?

Çocuğum hangi okula kayıtlı sorusunun cevabını arayan vatandaşlar, Milli Eğitim Bakanlığı'nın interaktif platformu E-Okul üzerinden en net cevabı alabilecek. Sistemin açılmasıyla birlikte aşağıdaki linke tıklayan veliler, okul öncesi, ilkokul ve ortaokul e-kayıt sonuçlarını giriş kodu, T.C. Kimlik No ve doğum tarihi bilgilerini girerek öğrenebilecek.

ÇOCUĞUNUZUN HANGİ OKULA KAYITLI OLDUĞUNU ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ