GeriAraştırma CFR nedir ve açılımı nasıldır? CFR teslim şekli ne demek
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

CFR nedir ve açılımı nasıldır? CFR teslim şekli ne demek

CFR nedir ve açılımı nasıldır? CFR teslim şekli ne demek

Söz konusu uluslararası taşımacılık olduğu zaman CFR ön plana çıkmaktadır. Bunun ne anlama geldiği ve teslim şartlarının ne olduğu ise merak edilen konular içerisinde geliyor. Peki, CFR nedir ve açılımı nasıldır? CFR teslim şekli ne demek? İşte merak edilen tüm detaylar.

İthalat ve ihracat üzerinden yapılacak işlemler konusunda CFR ön plana çıkmaktadır. Aslına bakılırsa ihracatçı ilgilendiren bir durum olarak ifade etmek mümkündür. Uluslararası ticari işlemler için öne çıkan bu terim, tüm transferler adına ortak biçimde ele alınmaktadır.

 CFR Nedir?

 Mal bedeli ile navlun anlamına gelen CFR, uluslararası bir ticari terimdir. İhracat ve ithalat üzerinden ürün taşınması gerçekleşirken, önceden belirlenmiş olan limana kadar tüm taşıma bedellerinin ihracatçı tarafından karşılanması anlamına gelir. Yani bu konuda tüm sorumluluk ihracatçıya kalmaktadır. Ürünlerin nakli ile beraber rota üzerinden süreç içerisinde yer alan tüm maliyet ihracatçı tarafından ele alınır. Böylece bütün taşıma masrafları ihracatçı firma kapsamında tamamlanır.

 CFR Açılımı Nasıldır?

 Dünya çapında bütün farklı İthalat ve ihracat çalışmaları için belli bir masraf ortaya çıkmaktadır. Bu masraf özellikle mal bedeli ile beraber navlun üzerinden ele alınır. Özellikle deniz taşımacılığı ile beraber yapılacak olan İthalat ve ihracat konusunda, CFR kısaltması ön plana çıkıyor. Uzun açıklaması üzerinden İngilizce şeklinde ele alındığı vakit ise; (Cost and Freight) biçiminde ifade edilmektedir. Yani Türkçe karşılığı olarak mal bedeli ile beraber navlun anlamına gelir. Bu alanda ihracatçı sürecin başından sonuna kadar ortaya çıkan bütün mahiyeti karşılama noktasında bunu kabul eder.

 CFR Teslim Şekli Ne Demek?

 Özellikle günümüzde İthalat ve ihracat konusunda uluslararası denizler yaygın şekilde kullanılmaktadır. Bu doğrultuda yapılacak olan transferler için CFR teslim şekli ön plana çıkmaktadır. Bunun ne olduğu ise birçok kişi tarafından merak ediliyor. Bu bir maliyet karşılama şeklidir ve mal bedeli ile beraber navlunu kapsar. Tabii bunu kimin karşılayacağı da yine merak edilen konular içerisinde geliyor. Yapılacak olan ihracat konusunda, limandan başlamak suretiyle ürünün gittiği yere kadar gerekli olan tüm maliyet ihracatçıya aittir.

 - Taşıma bedelleri

 - Nakliye süreci

 - Mal bedeli

 - Navlun

 Limandan çıkış ile beraber daha önce belirlenmiş olan limana kadar maliyetleri ihracatçı üstlenir. Bütün taşıma masrafları tamamen ihracatçı firmaya kalır ve bu durum sözleşme ile karşılıklı olarak belirlenir. Deniz üzerinden yapılan uluslararası İthalat ve ihracat noktasında, ticari bir terim olarak CFR öne çıkmaktadır.

False