GeriEğitim 2017 MEB bursluluk sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak? PYBS sınavları nasıl değerlendirilecek?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

2017 MEB bursluluk sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak? PYBS sınavları nasıl değerlendirilecek?

2017 MEB bursluluk sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak? PYBS sınavları nasıl değerlendirilecek?
Abone Olgoogle-news

2017 MEB bursluluk sınavı sonuçları ne zaman açıklanacağı binlerce vatandaş tarafından merakla aranan ve sorgulanan konular arasında gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. MEB tarafından gerçekleşen bursluluk sınavı sonuçları için öğrenciler her gün sonuç sorgulama sayfasını ziyaret ediyorlar. Eğitimlerini desteklemek için girdikleri sınavın sonucunu merak eden öğrenciler şimdi sonuç heyecanı yaşıyor. Peki, 2017 MEB bursluluk sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak? PYBS sınavları nasıl değerlendirilecek? İşte detaylar.

Bursluluk sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak? sorularına yanıt geldi. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), binlerce öğrencinin eğitimlerine destek almak amacıyla girdiği bursluluk sınavı (PYBS) sonucu için net tarih verdi. 2017 sınav takvimine göre PYBS sonucu bu ay içerisinde erişime açılacak, öğrenciler aldıkları puanı online sistem üzerinden görüntüleyecek. İşte bursluluk sınavı sonuç tarihi!

MEB tarafından gerçekleştirilen Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı (PYBS) 10 Haziran'da gerçekleşti. Öğrencilere Türkçe’den 25 soru, matematikten 25 soru, fen bilimlerinden 25 soru ve sosyal bilimlerden 25 soru olmak üzere toplamda 100 soru soruldu. Eğitimlerini desteklemek için girdikleri sınavın sonucunu merak eden öğrenciler şimdi sonuç heyecanı yaşıyor. MEB sınav takvimine göre 5,6,7 hazırlık sınıfı ve 9, 10 ve 11. sınıfların katıldığı bursluluk sınavı sonuçları bu ay içerisinde öğrenilecek. Peki bursluluk sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak?

PYBS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

MEB sınav takvimine göre Parasız Yatılılık ve Bursluluk (PYBS) sınav sonucu 18 Temmuz'da açıklanacak. Henüz resmi bir tarih olmamasına karşın PYBS sonuçları açıklanır açıklanmaz bu sayfadan öğrenebilirsiniz. PYBS sonuç ekranı ise "http://www.meb.gov.tr" ve "http://odsgm.meb.gov.tr" internet adreslerinde ilan edilecek. Sonuçlar adreslere posta yoluyla gönderilmeyecek ve bu iki site dışında hiç bir yerden açıklanmayacak.

SINAV NASIL DEĞERLENDİRİLECEK?

Ortak Sınavlar kapsamında, sınavı gerçekleştirilen derslerden alınan puanlar kendi ağırlık katsayıları ile çarpılır. Çarpımların toplamından elde edilen değer, derslerin ağırlık katsayılarının toplamına bölünmesi suretiyle her bir dönem için dönemsel ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı elde edilir. Dönemsel ağırlıklandırılmış ortak sınav puanlarının aritmetik ortalaması ağırlıklandırılmış ortak sınav puanını oluşturur. Puanlama 700 tam puan üzerinden yapılır.

a. Her adayın cevap kâğıdı, optik okuyucu tarafından okutulur.
b. İOKBS’de soru sorulan derslere ait testlerin her biri için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenir.
c. Her test için yanlış cevap sayısının üçte biri, doğru cevap sayısından çıkarılarak geçerli cevaplara karşılık gelen ham puanlar bulunur. Böylece her aday için dört ayrı ham puan hesaplanır.
ç. Tüm öğrencilerin ham puanları toplamı, sınava giren öğrenci sayısına bölünerek her bir testin ortalaması bulunur.
d. Ham puanlar, test ortalamaları ile sınava giren öğrenci sayısı kullanılarak her testin standart sapması hesaplanır.
e. Öğrencilerin her bir teste ait Standart Puanı (SP); o teste ait ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adayların ham puanlarının ortalamasını 50 ye, standart sapmasını 10 a getiren bir dönüştürme işlemi sonunda elde edilir.
f. Her test için hesaplanan standart puanlar, aşağıdaki tabloda verilen katsayılar ile çarpılarak her bir testin ağırlıklı standart puanları bulunur.
g. Testlerin ağırlıklı standart puanları toplanarak, Toplam Ağırlıklı Standart Puan (TASP) bulunur.
ğ. Değerlendirme sırasında Merkez Sınav Kurulu kararı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılır.
h. Sınava girdiği hâlde, cevap kâğıdında hiç işaretleme yapmayan öğrencilerin sınavları değerlendirmeye alınmayacağı gibi herhangi bir kontenjandan yerleştirme veya bursluluk hakkından da yararlanamayacaklardır

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle