GeriAraştırma Bukalemun Ne Yer? Bukalemunlar Nasıl Beslenir Ve En Çok Sevdiği Besinler Neler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bukalemun Ne Yer? Bukalemunlar Nasıl Beslenir Ve En Çok Sevdiği Besinler Neler

Bukalemun Ne Yer? Bukalemunlar Nasıl Beslenir Ve En Çok Sevdiği Besinler Neler

Bukalemun, Chamaeleonidae ailesine ait olan bir hayvan türüdür. Kertenkele çeşidi olarak bilinseler de kertenkeleden çok farklı yönleri vardır. Bu özelliklerin en belirgin olanı ayak, dil, göz ve renk değiştirme gibi özellikleridir. Bukalemunun 4 tane cinsi bulunduğu bilinir. Yaklaşık olarak 90 ayrı türü bulunur. Bukalemunlar genelde maki ve ağaçlık yerlerde yaşamlarını sürdürürler. Uzunlukları yaklaşık olarak 8 ila 60 cm arasında değişkenlik gösterir ancak genelde 30 cm uzunluğundalardır. Çok yavaş hareket etmelerinin yanı sıra derilerinin renginin de pek çok çeşidi olduğu bilinir. İşte, merak edilen tüm detaylar.

Bukalemunlar, renk ve deseni sabit olarak bulunmayan bir hayvan türüdür. Ağaçlarda yaşadıkları bilinir. Evde beslenmesi zor olan bu hayvan, günde en az 20 ila 30 tane sinek yemektedir.

Bukalemun Ne Yer?

Bukalemunlar, genellikle böcek yiyerek yaşamlarını sürdürürler. Türkiye'de özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde yaşadıkları bilinir. Bukalemunlar genel olarak hamam böceği ve canlı sinek yerler. Bu sayı günde en az 20'yi bulur. 7 ila 8 tane orta boy çekirgeyi, yaklaşık 10 tane ufak hamam böceği ile beslenirler. Bu şartlar sağlanmadığı zaman kurutulmuş halde olan karidesler de bukalemunlara besin olarak verilebilir. Bunun yanında mutlaka ek olarak yem de verilmelidir.

Bukalemunlar Nasıl Beslenir ve En Çok Sevdiği Besinler Neler?

Bukalemunlar, çok fazla hareket halinde olmadıklarından dolayı fazla enerji yakmayı gerektirmeyen besinler yemelidir. Buna bağlı olarak ot ve böcek gibi yiyecekleri besin olarak alırlar. Marul gibi taze yeşillik olan besinler de besin olarak verilebilir. Bazı zamanlar et katkısı bulunan mamalar da verilebilir.

En çok sevdikleri yemek ise doğada kendi halinde buldukları böcek ve sinek türleridir. Bu hayvan türü, çoğunlukla çöl iklimine benzer yapısı olan yerlerde yaşadıklarından dolayı çok fazla su içme gereksinimi yaşamazlar. Bunun haricinde yine de suyunu ve bakımını eksik etmemek gerekir. Bukalemunun kaldığı yer için ise uygun bir yer ayarlanmalıdır. Kalacağı yer yan, üst ve alt tarafı kümes tel ile kaplanması uygundur. Bu kümes boyut, uzunluk ve büyüklüğe göre uygun ayarlanmalıdır. Doğal yaşam alanları ise ağaçlık alanlarda ya da ağaçlarda olan hayvan türü olarak bilinirler.

 

False