Boğaziçi’nden engellilik çalışmalarına ödül

Boğaziçi’nden engellilik çalışmalarına ödül

Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Politika Forumu tarafından 2018 yılından bu yana verilen "Engellilik Çalışmaları Lisansüstü Tez Ödülü" için başvurular 20 Ekim'de sona erecek.

 

Haberin Devamı

Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Politika Forumu ve Research Worldwide İstanbul tarafından, Lund Üniversitesi Raoul Wallenberg Enstitüsü desteğiyle verilen “Engellilik Çalışmaları Lisansüstü Tez Ödülü” ile ilgili bir açıklama yapıldı. Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, ödüle aday gösterilecek tezlerin başvuru tarihinden en çok 2 yıl önce tamamlanmış ve kabul edilmiş bir doktora veya yüksek lisans tezi olması gerekiyor. Türkçe veya İngilizce yazılmış olması beklenen tezlerin daha önce hiçbir yarışmaya katılmamış ve ödül almamış olması da başvuru koşulları arasında yer alıyor.

Engelliliği kişinin bir eksikliği veya kusuru olarak gören damgacı yaklaşımın eleştirisi üzerine kurulu engellilik çalışmaları yaklaşımı, engelliliği toplumsal, siyasi, kültürel, iktisadi boyutlarıyla ele almayı hedefliyor. Bu yaklaşım ayrıca engellilik deneyimini büyüme ve gelişmeye, benlik ve kimlik gelişimine ve kişisel ilişkilere etkileri açısından bir farklılık meselesi olarak değerlendiriyor. Bu doğrultuda araştırma gündemini de engelli kişilerin hak ve hürriyetlerini herkesle eşit bir biçimde kullanmalarının önündeki kısıtlamalar ile engelli kişilerin deneyimleri ve engelli hakları örgütlenmelerinin bakış açılarının incelenmesi odağında kuruyor.

PARA ÖDÜLLERİ VAR

Haberin Devamı

Yüksek lisans için 5 bin TL, doktora için ise 10 bin TL olarak belirlenen ödül tutarının yanında, değer görüldüğü takdirde yüksek lisans ve doktora derecelerinden her biri için birer kişiye mansiyon ödülü de verilebilecek.

Son başvuru tarihi 20 Ekim 2020 olarak belirlenen Engellilik Çalışmaları Yüksek Lisans Tez Ödülü'ne başvurmak için adayların onaylanmış ve YÖK'e teslim edilmiş tez çalışması, özgeçmişi, ödüle başvuru gerekçesi ve mezuniyet belgesinden oluşan belgeleri eksiksiz bir biçimde ve PDF formatında spf@boun.edu.tr adresine, e-mail konu kısmına "Lisansüstü Tez Ödülü - Ad Soyad" yazarak göndermesi gerekiyor.