Boğaziçi Yalıları Kimin Eseri Ve Kim Tarafından Yazılmıştır? Özeti, Türü, Konusu Ve Özellikleri

Güncelleme Tarihi:

Boğaziçi Yalıları Kimin Eseri Ve Kim Tarafından Yazılmıştır Özeti, Türü, Konusu Ve Özellikleri
Oluşturulma Tarihi: Haziran 10, 2022 15:52

Kitap okuyan insanlara baktığımız zaman hayatta daha başarılı oldukları görülmektedir. Çünkü kitap okumak insanı geliştiren önemli bir aktivedir. Bundan dolayı küçük yaşlardan itibaren kitap okumanın gerekli olduğu görülmektedir. Boğaziçi Yalıları kimin eseri ve kim tarafından yazılmıştır? Özeti, türü, konusu ve özellikleri hakkında detayları derledik.

Haberin Devamı

 Kitap türlerine baktığımızda birçok farklı türden eserler olduğu görülmektedir. Yani her insan için beğenilecek bir kitap bulmak mümkündür. Boğaziçi Yalıları adlı eserde oldukça merak duyulan bir eser olarak bilinmektedir. Kitabın konusu ve yazarı hakkındaki her detay çok önemlidir. 

 Boğaziçi Yalıları Kimin Eseri ve Kim Tarafından Yazılmıştır? 

 Boğaziçi Yalıları, Abdülhak Şinasi Hisar tarafından yazılmıştır. Usta yazarın birçok eseri bulunsa da Boğaziçi Yalıları adlı eseri her zaman ön planda olmuştur. Bunun nedeni ise yazarın oldukça başarılı bir iş çıkarmasıdır. Ayrıca Hisar'ın hayatının bir kısmı Boğaziçi'nde geçmiştir. Bundan dolayı eserin yazar içinde değeri oldukça çoktur. 

 Abdülhak Şinasi Hisar, 14 Mart 1887 yılında dünyaya gelmiştir. Yani eski dönem yazarlarından birisidir. Çocukluğu ve gençliği Boğaziçi yalılarında geçmiştir. Ailesi oldukça kültürlü insanlardı ve başarılı yazarda bu doğrultuda yetişmiştir. 1905 yılı sonlarında Paris'e gitmesi ise farklı bir kültürü yaşamasına neden olmuştur. Oradaki sanat anlayışını İstanbul'a döndüğünde devam ettirmiştir. 

Haberin Devamı

 Boğaziçi Yalıları Konusu 

 Kitabın oldukça ilgi çeken başarılı bir konusu bulunmaktadır. Boğaziçi Yalıları adlı eserde eski yalıların farklı yanları anlatılmaktadır. Özellikle yazarın gençlik anıları bu eser için zemin oluşturmuştur. Bunun yanında yalılarda bulunan eski eşyalar ve bu yalıları dolduran insanlar eserde oldukça iyi dille aktarılmıştır. 

 Boğaziçi Yalıları Özeti 

 Boğaziçi Yalıları, İstanbul'un ünlü yalılarını anlatmaktadır. Bu yalılarda yaşayan insanlar birbirlerine bağlı ve sevgi dolu insanlardır. Tabi bu insanları birbirine bağlayan duygular manevi duygulardır. Yalıdaki yaşamlar günümüzdeki hayatta yapılan yanlışları da ortaya koymaktadır. Çünkü eski tarihlerdeki güzellikler günümüzde yavaş yavaş kaybolmuştur. 

 Eserde eski dönemlerdeki konuşmalar, yaşam biçimi ve aile bağları muhteşem bir akıcılıkla anlatılmıştır. Kitabın genel özetine baktığımız zaman yalıların içerisindeki bilinmeyenler ve merak edilenler yazarın gözüyle okuyucuya aktarılmıştır. Başka bir deyişle bu eserde yazarın hayatından izler bulmakta mümkündür. 

Haberin Devamı

 Boğaziçi Yalıları Türü ve Özellikleri 

 Boğaziçi Yalıları adlı eser anı ve deneme türünden bir kitaptır. 

 - Eser 1954 yılında yayınlanmıştır.

 - Kitabın sayfa sayısı 95 olarak bilinmektedir.

 - Kitapta duygu yoğunluğu ağır basmaktadır.

 - Yazıldığı dönemin en başarılı anı ve deneme türündeki eserleri arasında yer almaktadır. 

Haberle ilgili daha fazlası: