GeriEğitim Boğaziçi Üniversitesi’ne inşaat laboratuvarı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Boğaziçi Üniversitesi’ne inşaat laboratuvarı

Boğaziçi Üniversitesi’ne inşaat laboratuvarı

Boğaziçi Üniversitesi (BOUN) Kandilli Kampüsü’nde inşa edilecek “İnşaat Laboratuvarı Binası”nın temeli atıldı. Toplamda 4 bin 700 metrekarelik alana yayılan ve 2 bloktan oluşan yapıda, İnşaat Mühendisliği Bölümü’nün Yapı, Zemin ve Malzeme laboratuvarlarıyla ofis ve depolar yer alacak. Yapının yıl sonunda tamamlanması planlanıyor.

BOUN Rektörü Prof. Dr. Melih Bulu, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Naci İnci, Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, Prof. Dr. Fazıl Önder Sönmez; Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener ile Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanı Şahin Öztürk’ün katılımıyla düzenlenen temel atma töreniyle yapımına başlanan "İnşaat Laboratuvarı Binası"yla Türkiye'nin en büyük ve en modern yapı laboratuvarı olması hedefleniyor.

TOPLAM 2 BLOKTAN OLUŞUYOR
2 bloktan oluşan yapının ofis bloğu 694, yapı laboratuvarı bloğuysa 702 metrekare inşaat oturumuna sahip. Toplam inşaat alanı 4 bin 700 metrekare olan yapıda; ofis bloğu bir bodrum kat, zemin kat ve 3 diğer kattan oluşuyor. Yapı laboratuvarı bloğu ise bir bodrum kat ve 13,50 metre yüksekliğinde bir zemin kattan oluşuyor. Yapı laboratuvarı bloğunda bulunan “19 x 14,5 x 13,5” metre ölçülerine sahip ‘strong-wall (güçlü duvar)’ ve ‘strong-floor (güçlü zemin)’ test alanı bu ölçülere sahip Türkiye'deki ilk laboratuvar olacak.

ÇEVREYE DUYARLI CEPHE KAPLAMASI
Dış cephesinde çevreye duyarlı bir kaplama malzemesi ve giydirme cephe sistemleri ile alüminyum doğramalar kullanılacak. Ofis bloğu bodrum katında fonksiyona yönelik depo ve teknik hacimler, zemin katta ve birinci katta ise malzeme ve zemin bölümlerine ait çeşitli laboratuvarlar ve teknisyen odaları bulunuyor. Yapının ikinci ve üçüncü katlarda ise 27 ofis, 1 derslik, 1 toplantı odası ve 1 oturma alanı bulunuyor.

YIL SONUNDA TAMAMLANMASI PLANLANIYOR
Yapı Laboratuvarı Binası alüminyum kenet sistem çatı kaplama ve çelik çatı strüktürüne sahip ve ofis bloğu ise teras çatı olarak inşa edilecek. İnşaatın yıl sonunda tamamlanması planlanıyor.

False