GeriAraştırma Blokaj nedir, neden ve nasıl yapılır? Yapıda blokaj terimi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Blokaj nedir, neden ve nasıl yapılır? Yapıda blokaj terimi

Blokaj nedir, neden ve nasıl yapılır? Yapıda blokaj terimi

Özellikle inşaat açısından önemli bir yere sahip olan blokaj, aynı zamanda kelime anlamı üzerinden de öne çıkıyor. Birbirinden farklı binalar ile değişik yapılar açısından oldukça önemli bir yere sahip olduğunu dile getirmek mümkün. Peki blokaj nedir, neden ve nasıl yapılır? Yapıda blokaj terimi üzerine merak edilen tüm detayları derledik.

Günlük yaşam içerisinde blokaj kelimesi birçok farklı amaç altında kullanılır. Ancak daha çok inşaat alanları için ele alınan ve değerlendirilen yapı olduğunu söylemek mümkün.

 Blokaj Nedir?

 Kelime anlamı üzerinden blokaj sözcüğü engel olma ya da hareketi durdurma şeklinde ifade edilmektedir. Özellikle İnşaat işlerinde çok yaygın kullanılır ve aynı anlamı üzerinden ele alınır. İstenmeyen suyu engellemek ile beraber sağlam bir zemin sunabilmek amaçlı yapılan tasarımlardır. Grobetonun altına serilen mıcır ya da kırılmış moloz katmanı şeklinde de anlatmak mümkün. Böylece binaların su basması ya da ciddi manada su akışı gibi durumların önüne geçme şansı elde edilir.

 Blokaj Neden Yapılır?

 Yapıların su almasını önlemek için yapı zemini ile bir nevi su arasında yapılan set blokaj olarak bilinmektedir. Özellikle bina içerisinde yer alan birçok farklı materyal ya da malzemenin su yüzünden zarar görmesini engeller. Aynı zamanda doğal bir afet ya da uzun zaman içerisinde aşınma nedeni ile meydana gelebilecek sorunların önüne geçmek için de ele alınmaktadır. Böylece ortaya çıkabilecek olan zararların önüne geçmek suretiyle, yapı daha sağlıklı bir şekilde uzun yıllar kalır.

 Blokaj Nasıl Yapılır?

 Blokaj yapı zemini ile arasına set çekmek için çukur üzerinden ele alınmakta ve yapılmaktadır. Özellikle grobetonun alt kısmına uygulanır ve bu bağlamda mıcır ya da kırılmış moloz olarak dökülür. Böylece yapının çevresi ile beraber yapı arasında bir set oluşumu gerçekleştirilir. Birikim gerçekleştirilen su ya da farklı sıvı materyaller ise, bu alanda hapsolur. Bu da birçok farklı materyaller ya da malzemenin sağlam ve sağlıklı bir şekilde kalmasına olanak tanımaktadır.

 Yapıda Blokaj Terimi

 Kelime anlamı olarak günlük yaşam içerisinde yaygın şekilde kullanılan blokaj terimi, özellikle de yapılarda çok sık bir şekilde değerlendirilmektedir. Binaların herhangi bir sebepten dolayı su almasını engellemek amaçlı kullanılan bir yapıdır. Bu terim üzerinden ele alınır ve birçok farklı yapı için yaygın biçimde uygulanır. Binanın çevresinde çukur şeklinde bir yapı olarak hazırlanan blokaj, darbe ya da doğal afet gibi birçok sebepten oluşabilecek su baskınlarının önüne geçmektedir.

False