Binali Yıldırım’a fahri doktora

Binali Yıldırım’a fahri doktora

Çankırı Karatekin Üniversitesinin 2014-2015 akademik yılı törenle başladı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı Binali Yıldırım, Rektörlük Konferans Salonu'nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, üniversite senatosuna kendisine fahri doktora unvanı verdiği için teşekkür etti.

Haberin Devamı

Fahri doktora unvanının tüm ulaştırma çalışanlarına ait olduğunu belirten Yıldırım, "Bana verilen bu doktora unvanını, şahsıma tebliğ edilmiş olmakla birlikte, bunun arkasında hızlı tren istasyonlarında, bölünmüş yol şantiyesinde benimle beraber başta müsteşarım olmak üzere çalışan, gayret eden, var gücüyle her şeyini ortaya koyan 100 bine yakın ulaştırma ailesinin adına alıyorum" dedi.

Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin yeni bir üniversite olmasına rağmen kısa sürede önemli yol katettiğini anlatan Yıldırım, "Çankırı Karatekin Üniversitesi genç bir üniversite olsa da yüzyıllar boyunca Çankırı ilimizde yaran meclisleri bir nevi halk üniversiteleri olarak görev yaptılar. Edep erkan meclisleri olmanın yanında ilim ve irfan meclisi olma görevini de yerine getirdiler" diye konuştu. Yıldırım şöyle devam etti:
"Türkiye'de üniversite girişleri öteden beri hep problem oldu. Herkesin orta öğretimden sonra en büyük hayali iyi bir üniversitede okumak ve kendisine iyi bir gelecek hazırlamak. Hepimiz bu sıralardan geçtik. Biz şimdiki gençlerimiz kadar şanslı değildik. Daha zor ve çetin mücadelelerden geçtik. Ülkemizde 196 tane üniversite var. Her ile bir üniversite dedik ama onunla kalmadık. Vakıf üniversiteleriyle birlikte il sayımızın 2 katından fazla üniversite oldu.”

"Üniversitelerin öğrenci çekebilmek için rekabet ettiği bir dönemi yaşıyoruz" diyen Yıldırım, "Daha 5-6 yıl önce bu günlerin olacağını söyleseydik kimse buna inanmazdı. Bugün üniversitelerimizde okuyan öğrenci sayısı 6,5 milyonu buldu. Bu ne anlama geliyor biliyor musunuz? Dünyada Birleşmiş Milletlere üye 138 küçük ülkenin her birinden daha büyük bir nüfus demek. Üniversite sadece gençlere eğitim imkanı sağlayan bir alan değil, üniversite aynı zamanda o ilin lokomotifi, o ilin gelişmesi için merkez rol oynuyor. Üniversiteler illerin tanınması için de önemli katkı sağlıyor" diye konuştu.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş ise Uluyazı Kampüsü'nün yolunun yapılmasında Yıldırım'ın kendilerine büyük destek sağladığını söyledi.

Savaş, Yıldırım'a Üniversite Senatosu tarafından verilen fahri doktora unvanını takdim ederek, cübbesini giydirdi.

Haberle ilgili daha fazlası: