GeriEğitim Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık: Üniversitelerimizin çoğunda proje yapma kültürü yok
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık: Üniversitelerimizin çoğunda proje yapma kültürü yok

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık: Üniversitelerimizin çoğunda proje yapma kültürü yok
refid:29113353 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, TÜBİTAK'ta Proje Eğitimleri başlıklı yeni bir program başlattıklarını belirterek, "Önce biz bu proje kültürünü sanayici ve akademisyenlere kazandırmamız lazım. Maalesef üniversitelerimizin pek çoğunda proje yapma kültürü dahi yok. Hele hele kaliteli proje çıkarmakta zorlanıyoruz" dedi.

Gebze Organize Sanayi Bölgesi (GOSB) Genel Kurulu'nda konuşan Işık, Türkiye'nin bilgi toplumu olması gerektiğini söyledi.

"Üretimin de sanayimizin de bu noktada bir evrime ihtiyacı var" diyen Işık, "Güçlü bir sanayi altyapısı olmayan ülkeler teknolojik dönüşümünü yapamadılar. Şu anda dünyada teknolojik dönüşümü başaran ülkelerin hemen hemen tamamı güçlü bir sanayi altyapısına sahip olan ülkelerdir. Türkiye'nin bugün bilgi toplumuna geçişi sağlayacak bir sanayi altyapısı var. Artık bilgi odaklı üretime daha fazla ağırlık vermeliyiz. Bunun için de Ar-Ge ve inovasyon artık sanayimizde bizim mecburi istikametimiz. Bunun dışında başka bir yolumuz da yok" ifadesini kullandı.

Türkiye'nin katma değeri yüksek ürün üretmediği takdirde, Uzakdoğu ile dünyanın gelişen ülkeleriyle rekabet şansını her geçen gün kaybedeceğini vurgulayan Işık, Türkiye'nin ucuz iş gücü rekabetiyle avantaj sağlama döneminin sona erdiğini, artık Türkiye'nin nitelikli iş gücü, bilgi ve Ar-Ge ile avantaj sağlama dönemine geçtiğini söyledi.

“Ar-Ge ve inovasyona daha çok yatırım yapın”

"TÜBİTAK'ta yeni bir program başlattık" diyen Bakan Işık, "Proje eğitimleri. Önce biz bu proje kültürünü sanayici ve akademisyenlere kazandırmamız lazım. Maalesef üniversitelerimizin pek çoğunda proje yapma kültürü dahi yok. Hele hele kaliteli proje çıkarmakta zorlanıyoruz. Bunun için özellikler sanayicilerimize çağrımız. Ne olur bu Ar-Ge ve inovasyona daha çok yatırım yapın. Ne olur kendi alanınızda bilgi ve teknoloji üretebilecek bir anlayışı daha fazla benimseyin. Biz bu konuda hükümet olarak her türlü desteği veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

Sanayicilerden proje beklediklerini anlatan Işık, GOSB'deki sanayicilerin ciddi gayret gösterdikleri takdirde, sadece kendi firmalarını büyütmeyeceklerini, aynı zamanda Türkiye'nin gelişmesine de çok ciddi katkı sağlayacaklarını belirterek, bu konuda Bakanlık ve hükümet olarak işbirliğine hazır olduklarını söyledi.

Işık, OSB'lerdeki endüstri meslek lisesi sayısının 66'ya ulaştığını anımsatarak, "OSB'lerin içerisinde meslek yüksek okullarını destekleyeceğiz, teşvik edeceğiz. Çünkü OSB'lerin şu anda en önemli ihtiyacı nitelikli insan. Pek çok şehrimizde nitelikli insan bulamam korkusundan insanlar yatırımı arttıramıyor, fabrikasını büyütemiyor. Bu sorunu adım adım çözüyoruz" ifadesini kullandı.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle