GeriEğitim Batı Afrika’da okullar yeniden açılıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Batı Afrika’da okullar yeniden açılıyor

Batı Afrika’da okullar yeniden açılıyor
refid:28745935 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Sierra Leone’de okullar Salı günü yeniden açıldı. Bulaşıcı Ebola virüsü nedeniyle eğitime 9 ay önce ara veren okulların eğitime başlamasının, zor günler geçiren ülkede normalleşme sürecini hızlandırması bekleniyor.

Ülke çapında toplam 1 milyon 800 bin öğrencisi bulunan okullar, Sierra Leone hükümetinin Ebola salgınında acil durum ilan etmesi üzerine 9 ay önce eğitime ara verdi. Okulların salı günü yeniden açılmasına rağmen, öğretmenler ve yöneticiler okullara katılımın Ebola korkusu nedeniyle düşük olduğunu söylüyor.

Reuters’a konuşan Sierra Leone’daki UNICEF temsilcisi Roeland Monasch, okulların yeniden açılmasının ülkede normalleşme sürecindeki en önemli adımlardan biri olduğunu anlatıyor.
UNICEF okullara içerisinde sabun ve su gibi çeşitli temizlik malzemeleri olan temizlik kitleri dağıtıyor. Herhangi bir hastalık belirtisinin önceden tespit edilmesi için ekipman gönderiyor.
Ebola virüsü ortaya çıktığı Aralık 2013’ten beri Sierra Leone, Gine ve Liberya’da 10 bin 500 kişinin ölümüne neden oldu. Sierra Leone’deyse resmi rakamlara göre 3 bin 800 kişi hayatını kaybetti.
6 milyon nüfusa sahip Batı Afrika ülkesi, bulaşıcı Ebola virüsünün komşuları Gine ve Liberya ile birlikte en çok etkilediği ülkelerden biri. Gine ve Liberya’da da eğitime ara verildi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle