Atatürk'ün Sevdiği Şarkılar, Türküler, Yemekler Ve Kitaplar Nelerdir?

Güncelleme Tarihi:

Atatürkün Sevdiği Şarkılar, Türküler, Yemekler Ve Kitaplar Nelerdir
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 16, 2022 17:08

Hem ülkemizde hem de dünyada oldukça çok tanınan Mustafa Kemal Atatürk büyük bir liderdi. Büyük bir lider olduğu için sevdiği şeyler oldukça çok merak edilmektedir. Bunlar arasında kitaplar, şarkılar, türküler ve yemekler bulunmaktadır. Atatürk'ün sevdiği şarkılar, türküler, yemekler ve kitaplar nelerdir tüm detayları ile derledik.

Haberin Devamı

Atatürk şarkı ve türkü dinlemeyi çok severdi. Özellikle bazı türküleri sık sık dinlerdi. Bunun yanında sevdiği yemekler olduğunda çok mutlu olurdu. Boş zamanlarında ise kitap okumayı ve kafasını dinlendirmeyi tercih ederdi. Tabi doğal olarak Mustafa Kemal Atatürk'ün sevdiği şeyler günümüzde bile halen büyük bir merak uyandırmaktadır. 

 Atatürk'ün Sevdiği Şarkılar, Türküler, Yemekler ve Kitaplar Nelerdir? 

Atatürk'ün Sevdiği Şarkılar ve Türküler 

Atatürk genellikle türkü ağırlıklı müzik türünden hoşlansa da farklı müzik türlerini dinlemeyi de ihmal etmemiştir. 

- Pencere Açıldı Bilal Oğlan 

- Fikri'min İnce Gülü 

- Çile Bülbülüm Çile 

- Sarı Zeybek 

- Havada Bulut Yok 

- Çökertmeden Çıktımda Halil'im 

Özellikle 'Sarı Zeybek' türküsü Mustafa Kemal için oldukça özel niye bir yere sahiptir. Çünkü bu türküde geçen Sarı Zeybek lakaplı kişi Ege yöresinde yaşamış bir efedir. Mustafa Kemal'e zeybek kültürüne karşı oldukça ilgili bir kişiydi. Bundan dolayı bu bölgede yaşayan halk Mustafa Kemal'e 'Sarı Zeybek' lakabını yakıştırmışlardır. 

Haberin Devamı

Mustafa Kemal, iyi bir dinleyici olarak her zaman çevresine örnek olmuştur. Dinlediği ve çok sevdiği türkülere baktığımız zaman duygu dolu bir insan olduğu dikkat çekmektedir. 

Atatürk'ün Sevdiği Yemekler 

Mustafa Kemal Atatürk, sevdiği yemekleri yemeyi oldukça çok severdi. Özellikle bazı yemekleri sofrasında sık sık görmek mümkündü. Sevdiği ve özlediği yemekleri fırsat buldukça yaptırmaya çalışırdı. 

- Peynirli Omlet 

Mustafa Kemal, kahvaltıda sık sık peynirli omlet tüketirdi. Yani onun için kahvaltının vazgeçilmezleri arasında peynirli omlet ilk sıralarda gelmekteydi. Hatta akşamları acıktığı zaman bile omlet tüketmeye çalışırdı. 

- Etsiz Kuru Fasulye ve Pilav 

Türk halkı için vazgeçilmez yemekler arasında bulunan kuru fasulyeyi Mustafa Kemal'e oldukça çok severdi. Bu lezzetli yemeği daha çok etsiz olarak tüketmeye özen gösterdiği bilinmektedir. Fasulyenin yanında ise pilav vazgeçilmezleri arasında yer almıştır. Zaten pilavı birçok yemeğin yanında zevke yediği bilinmektedir. 

Haberin Devamı

  - Ispanaklı Börek 

Mustafa Kemal, ıspanaklı böreği de oldukça çok severdi. Tabi Selanik'te annesinin yapmış olduğu ıspanaklı böreği daha çok tercih etmektedir. 

- Kuşkonmaz 

Kuşkonmazı oldukça çok beğenen Mustafa Kemal, bu ürünü daha çok haşlanmış şekilde severdi. 

- Fava 

Fava genel olarak bir meze çeşidi olarak bilinmektedir. Mustafa Kemal'de bu lezzetli mezeyi sıkça tüketirdi. Özellikle toplantılarda favanın olmasını oldukça çok tercih ederdi. 

- İrmik Helvası 

Atatürk, tatlı olarak ise en çok irmik helvasını severdi. Zaten ülkemizde en çok tüketilen ve sevilen tatlılar arsında nefis irmik helvası ilk sıralarda gelmektedir. Mustafa Kemal'de bu tatlıyı severek yerdi. 

Haberin Devamı

Atatürk'ün Sevdiği Kitaplar 

Atatürk, birçok kitabı okumuş ve hatta oldukça başarılı kitaplar yazmayı da bilmiştir. Özellikle boş kaldığı zamanlarını kitap okuyarak geçirmeyi çok severdi. Beğendiği yazarlar başta olmak üzere farklı türlerden birçok kitabı okumuştur. 

- Çalıkuşu / Reşat Nuri Güntekin 

- Türkçülüğün Esasları / Ziya Gökalp 

- Beyaz Zambaklar Ülkesinde / Grigory Petrov

- Toplum Sözleşmesi / Jean Jacques Rousseau

 Görüldüğü üzere Mustafa Kemal Atatürk, sadece Türk yazarlar ile ilgilenmemiştir. Dünya çapında tanınan yazarları okuduğu da görülmektedir. İyi bir okuyucu olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Özellikle her türlü bilgiye açık olduğu için çeşit çeşit kitap okumaya çalışmıştır.

 

 

Haberle ilgili daha fazlası: