Atatürk'ün Çocukluk Anıları Neler? Atatürk'ün Çocukluğuna Ait Anılar

Güncelleme Tarihi:

Atatürkün Çocukluk Anıları Neler Atatürkün Çocukluğuna Ait Anılar
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 16, 2022 17:02

Hepimiz için çocukluk zamanları oldukça özeldir. Çünkü ilerleyen zamanlarda çocukluk yıllarına ait anılar hatırlanarak bazen gülünür bazen ise hüzünlenilir. Bundan dolayı herkesin çocukluk anıları değerlidir. Mustafa Kemal Atatürk'ün çocukluk anıları da herkesçe merak edilmektedir. Atatürk'ün çocukluk anıları neler? Atatürk'ün çocukluğuna ait anılar nelerdir tüm detayları ile derledik.

Haberin Devamı

Mustafa Kemal Atatürk, hayatının önemli bir kısmını Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerini atmak için harcamıştır. Bu yolda mücadele eden Atatürk çeşitli sorunlar ile boğuşsa da başarılı olmayı başarmıştır. Mustafa Kemal Atatürk'ün çocukluğu da herkesin merak duyduğu konulardan birisidir. 

Atatürk'ün Çocukluk Anıları Neler? Atatürk'ün Çocukluğuna Ait Anılar Nelerdir? 

Hepimizin olduğu gibi Mustafa Kemal Atatürk'ünde çocukluk anıları bulunmaktadır. Bu anılardan bazıları bilinirken bazıları ise yeni duyulmuş olabilir. Özellikle ismi ile ilgili olan anıyı neredeyse herkes duymuştur. 

- Mustafa Kemal Adıyla İlgili Anı 

Atatürk, ortaokula giderken matematik dersini oldukça çok severmiş. İlgi duyduğu bu dersten dolayı oldukça zeki olduğu da görülmektedir. Atatürk, okula giderken burada Mustafa ismi ile çağrılırmış. Ancak şöyle bir sorun varmış; en sevdiği ders olan matematik dersine giren hocanın adı da Mustafa'ymış. Bundan dolayı okulda Mustafa diye seslenilince ikisi de dönüp bakarmış. Tabi bu duruma bir çözüm bulmak gerekiyordu. 

Haberin Devamı

Bir gün Mustafa öğretmen Atatürk'ü yanına çağırmış. Ona demiş ki: 'Senin adın da Mustafa benim adım da Mustafa. Bu karışıklığa son vermek için senin adın bundan sonra 'Mustafa Kemal' olsun demiş. Böylelikle bu anı Mustafa Kemal Atatürk'ün çocukluk anılarından birisi olmuştur. Ayrıca Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili olan bu anı onun en çok bilinen anılarından birisidir. 

- Yarışta İkinci Olduğu Anı 

Mustafa Kemal, Şemsi Paşa medresesinde eğitim hayatına devam ederken okulda bir yarış düzenlenecekti. Bu yarışı kazanan kişi diğer okullar arasında yapılacak olan yarışmada kendi okulunu temsil edecekti. Bundan dolayı bu yarış oldukça önemliydi. 

Mustafa Kemal yarışmaya katılmış ve oldukça hızlı bir şekilde hedefe doğru koşuyormuş. Ancak koştuğu yolun kenarında bir yavru kuş görmüş. Bu kuşun tehlikede olduğunu düşünüp yanına gitmiş ve yarışı bırakmış. Tabi bundan dolayı arkasından gelen öğrenci yarışı birinci olarak bitirmiş ve kendisi ise ikinci olmuştur. 

Yarışta birinci olan öğrenci ise öğretmeninin yanına giderek olanları anlatmış. 'Böyle olmasaydı eğer Mustafa Kemal birinci olacaktı' demiş. Bunu duyan öğretmeni Mustafa Kemal'i birinci ilan ederek yarışı kazanmasını sağlamıştır. Böylelikle Mustafa Kemal oldukça büyük bir mutluluk duymuştur. Mustafa Kemal'in bu anısı ne kadar merhametli olduğunu göstermektedir. Kalbi temiz olduğu için yarışı ikinci bitirse de yine de birinci olmayı başarmıştır. 

Haberin Devamı

- Birdirbir Oyunu İle İlgili Anı 

Mustafa Kemal'in çocukluk arkadaşı olan Asaf İlbay ile ilgili bir anısı da bulunmaktadır. Birdirbir oynamayı çok seven Asaf İlbay ve arkadaşları Mustafa Kemal'i de oyunda görmek istiyorlardı. O sıralarda 11 - 12 yaşlarında olan Mustafa Kemal bu oyuna hiç katılmak istemezmiş. Tabi bu durum arkadaşlarının sürekli olarak ısrar etmelerine yol açmış. Çünkü bu oyunu oynarken onu da aralarında görmeyi istiyorlardı. Mustafa Kemal ise oyunu oynamaktan hep uzak duruyordu. 

Yine bir gün Asaf İlbay ve arkadaşları birdirbir oynamaya başlamışlar. Bu oyuna göre birileri eğilir ve diğerleri onun üzerinden atlarlardı. Mustafa Kemal yine oyuna katılmamak için site dirense de arkadaşları onu zorla oyuna almışlar. Ancak eğilme sırası Mustafa Kemal'e gelince 'ben asla eğilmem' diyerek dimdik durmuş. 'Atlamak isteyen varsa böyle atlasın' demiş ve arkadaşları ne kadar ısrar etse de eğilmemiş. 

Haberle ilgili daha fazlası: