GeriEğitim AÖL sınav sonuçları açıklandı!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AÖL sınav sonuçları açıklandı!

AÖL sınav sonuçları açıklandı!
Açıköğretim Fakültesi güz dönemi final sınav tarihleri açıklandı. Sınava katılacak öğrenciler sınav giriş belgelerini nereden alacak? AÖF sınav tarihleri ve sınav detayları haberimizde

Ocak ayının ilk haftasında gerçekleştirilen ve on binlerce açık lise öğrencisi tarafından beklenen Açık Öğretim Lisesi (AÖL) 1. dönem final sınavları sonuçları açıklandı.

Öğrenciler, AÖL sınav sonuçlarını http://aolweb.aol.meb.gov.tr/ogrenci_giris.aspx adresinden giriş yapılarak öğrenilebilirler. MEB AÖL resmi web sitesinden bugün bir duyuru yayınlayarak sonuçların açıklandığını şu şekilde bildirdi:

‘’02-03 Ocak 2016 tarihinde yapılan 2015-2016 eğitim-öğretim yılı 1. dönem sınav sonuçları açıklanmıştır.

Sınav sonuçlarınızı Öğrenci Girişlerinden sisteme girerek "Öğrenci Genel Bilgiler" menusu altındaki "Sınav Sonuçları" veya "Dönem Dersleri" seçeneklerinden (2015/1.dönem) öğrenebilirsiniz.

Mezun olan öğrencilerimizin diplomaları sonuçlar açıklanmasından sonra en kısa süre içerisinde hazırlanarak koordinatör Halk Eğitim Merkezlerine gönderilecektir.

Mezun olduğuna dair belgeye ihtiyaç duyanlar işlemlerini yaptırdıkları irtibat bürolarına (Halk Eğitim Merkezi ve Mesleki Eğitim Merkezi) başvurabilirler. (Çok zorunlu olmadıkça, çıkma belgesi istemeyiniz bunun yerine "İlgili Makama" mezuniyet yazısı alabilirsiniz.)

I. Ek sınav sonucunda "mezuniyet incelemesinde" olan öğrencilerimiz çıkma belgesi alamazlar. Mezuniyet İncelemesinde olan öğrencilerimizin durumları gerekli çalışmalar yapıldıktan sonra mezun konuma geleceklerdir. Mezun olamayan öğrencilerimiz 5 Şubat 2016 tarihine kadar kayıt yenileme işlemlerini yaptırarak ders seçmek zorundadır.

Sınav sonuçlarına itirazı olan öğrencilerimiz, sınav sonuçlarının www.aol.meb.gov.tr internet adreslerinde yayımlanmasından itibaren en geç 5 beş takvim günü içerisinde dilekçe ekinde, 20 TL itiraz harcını bankalara (T.C Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası şubelerinden herhangi birine) yatırdığını gösteren makbuzla birlikte Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü'ne müracaat etmesi gerekmektedir. Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne bu yönde yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır.’’

AÖL KAYIT YENİLEME İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Açık lisede okuyan öğrencilerin her dönem sonu sınavının ardından yeni dönem için kayıt yaptırması gerekmektedir. Yeni dönem kayıtları da sınav sonuçlarının açıklandığı gün başlamaktadır. Kayıt yaptıracak öğrencilerin belirlenen bankalara (Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası veya Halk Bankası) 30 TL tutarındaki kayıt yenileme ücretini yatırması gerekmektedir. Sonrasında ise sistemde kayıtları otomatik olarak yenilenecektir. Öğrenciler kayıtları aktif olduktan sonra sınava girmek istedikleri ders seçimini yapabilirler.

AÖL MEZUNU OLMA ŞARTLARI

Açık Öğretim Lisesi’nden mezun olmak için bazı şartlar vardır. Bu şartlardan bazıları ise şu şekildedir:

- Toplam okunan dönemin 8 ve üzeri olması gerekmektedir.

- Bu dönemler içinde alınan kredilerin ise 192  ve üzeri olması gerekmektedir.

- Alanlı okuyan öğrenciler için alan kredisinin 80 ve üzeri olması gerekmektedir. Bu öğrencilerin 112 kredisi ortak, 80 kredisi ise alan kredisi olmalı.

- Alansız okuyan öğrenciler için ise 120 kredi ortak, 72 kredi ise seçmeli derslerden tamamlanmalı.

AÖL ZORUNLU DERSLER HANGİLERİ?

AÖL öğrenci girişi (http://aolweb.aol.meb.gov.tr/ogrenci_giris.aspx) yapıldığı zaman sol köşede bulunan ‘Zorunlu Dersler’ butonunda görülen dersler zorunlu derslerdendir. Öğrenciler bu derslerden sınava girerek geçer not almalıdır. Zorunlu Dersler kısmında bulunan dersler dönem dönem seçilerek yapılan sınavlardan geçilmesi gereken derslerdir. Öğrencilerin geçemedikleri dersler olursa bu derslerden 3 kez sınava girebilirler. 

False