GeriEğitim ALES'e başvurular yarın başlıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ALES'e başvurular yarın başlıyor

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES), 2007-Sonbahar dönemi başvuruları yarın başlıyor. Sınav, 18 Kasım Pazar günü yapılacak.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığından yapılan duyuruya göre, 2007-Sonbahar dönemi ALES başvuruları yarın başlayacak, 10 Ekim Çarşamba günü sona erecek.

ALES'e, bir lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar, lisans programını bitirenler ile denklik belgesi almış olmak kaydıyla yurt dışında lisans eğitimi görmüş olanlar başvurabilecek. Yabancı uyruklu öğrenciler de sınava katılabilecek.
ALES'e başvurmak isteyen adaylar, üniversite rektörlüklerinde bulunan başvuru merkezlerinden 2 YTL karşılığında 2007-ALES Sonbahar Kılavuzu'nu ve Başvurma Belgesi'ni alacaklar. Adayların 40 YTL olan sınav ücretini de 24 Eylül-8 Ekim tarihleri arasında bankaya yatırmaları isteniyor.
Sınav ücretinin yatırıldığı gün ile başvuru işleminin gerçekleştirildiği gün arasında en az iki gün bulunması gerekiyor. ÖSYM'nin duyurusunda, bu kurala uymayanların başvurularının gerçekleştirilemeyeceği hatırlatılarak, adayların ücretleri zamanında yatırmalarının önemi vurgulandı.
ALES'e başvurular bu dönem ilk kez elektronik ortamda yapılacak. 2006-LES veya 2007 ALES'e başvurmuş olan adaylar başvurularını, bireysel olarak internet aracılığıyla kendileri yapacaklar. Söz konusu sınavlara başvurmamış adayların ise başvurularını oluşturulan merkezler aracılığıyla yapmaları gerekiyor. Başvuru merkezleri ÖSYM'nin “www.osym.gov.tr” adresinden duyurulacak. Adaylar bu işlem karşılığında 3 YTL “Başvuru Hizmeti Ücreti” ödeyecekler.

SINAVIN YAPILACAĞI İLLER

Sınav, 18 Kasım Pazar günü Adana, Afyonkarahisar, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bolu, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kars, Kayseri, Kırıkkale, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mersin, Muğla, Niğde, Sakarya, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Van ve Zonguldak illeri ile Lefkoşa'da yapılacak.

ALES'E BAŞVURACAKLAR

Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atanabilmek için ALES'e girmenin zorunlu olduğu bildirilen duyuruda, sınavda alanındaki puan türünde 100 üzerinden en az 70 puan alan adayların başarılı sayılacağı bildirildi.

Başarılı olan adaylar, 657 Devlet Memurları Kanunu'nun 48. maddesindeki şartları taşımaları, Yükseköğretim Mevzuatı ve Yükseköğretim Kurulu kararları açısından engel hallerinin bulunmaması kaydıyla, usul ve esasları Devlet Üniversiteleri ve yüksek teknoloji enstitüleri senatoları, vakıf yükseköğretim kurumlarının yetkili organlarınca belirlenecek giriş sınavlarına başvurabilecekler.
Doktora veya sanatta yeterlik derecesine sahip olanlar, bu sınavdan muaf tutulmak suretiyle yükseköğretim kurumlarınca yapılacak giriş sınavlarına başvurabilecekler.

Tıpta uzmanlık eğitimine hak kazananların araştırma görevlisi kadrosuna atanmalarında, bu sınav ile yükseköğretim kurumlarınca yapılacak giriş sınavlarına katılma şartı aranmayacak.

Meslek yüksekokullarının Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenecek uzmanlık alanlarına açıktan veya naklen atanacak öğretim görevlileri ALES'ten muaf olacaklar.

Bütün yükseköğretim kurumları, lisansüstü programlarına öğrenci seçme ve yerleştirme işlemlerinde ALES sonuçlarını kullanacak. Adayların ALES'ten başvurdukları lisansüstü programın puan türünde en az 55 (lisans diplomasıyla doktora veya sanatta yeterlik programına başvuracaklar için 70) puan almaları gerekiyor.

Bütün yükseköğretim kurumları lisansüstü eğitim için öğrenci seçerken, ALES sonuçlarını ilgili mevzuat dahilinde kullanacak. Lisansüstü programlara hangi puan türünde ve en az kaç puan almış adayların kabul edileceği ile ayrıca bir sınav yapılıp yapılmayacağı yükseköğretim kurumları tarafından karara bağlanacak ve sonuç kurumlar tarafından adaylara duyurulacak.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle