GeriEğitim ALES sınav yerleri ne zaman açıklanacak? 2020 ÖSYM takvimi ALES sınav tarihi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ALES sınav yerleri ne zaman açıklanacak? 2020 ÖSYM takvimi ALES sınav tarihi

ALES sınav yerleri ne zaman açıklanacak? 2020 ÖSYM takvimi ALES sınav tarihi
Abone Olgoogle-news

ALES sınav yerleri sorgulama, 2020 ALES'e kısa süre kala gündeme geldi. ÖSYM tarafından organize edilecek olan 2020 ALES /1 sınavı ağustos ayında düzenlenecek. Yüksek lisans yapmayı isteyen adayların katılım sağlayacağı Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) sınav yerleri ÖSYM'nin AİS ekranı üzerinden aday şifre ve T.C kimlik numaraları ile öğrenilecek. Peki, ALES sınav yerleri ne zaman açıklanacak? İşte, 2020 ALES sınav tarihi ve sınav yerleriyle ilgili bilgiler.

ÖSYM tarafından düzenlenecek olan 2020 ALES sınavı için geri sayım başladı. Bu sene pandemi nedeniyle ertelenen ve 2-6 Temmuz'da yeniden başvuruya açılan 2020 ALES 16 Ağustos 2020 tarihinde gerçekleşecek. ALES sınavının sonuçları ise 7 Eylül 2020 tarihinde ÖSYM tarafından yapılan duyuru ile açıklanacak.

2020-ALES NE ZAMAN?

ÖSYM'nin güncel sınav takvimine göre, ALES 16 Ağustos 2020 tarihinde organize edilecek. Sınavın sonuçları 7 Eylül 2020 tarihinde açıklanacak.
2020-ALES/2 sınavı ise 6 Aralık 2020 tarihinde düzenlenecek. Bu sınavın başvuruları 1-12 Ekim tarihleri arasında olacak.

ALES SINAV GİRİŞ BELGELERİ NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ALES 2020 sınav giriş belgeleri ÖSYM tarafından henüz açıklanmadı. ALES sınav giriş belgelerinin sınavdan 10 gün önce açıklanması bekleniyor.
Konuyla ilgili açıklamalar geldiği zaman haberlerimizde yer vereceğiz.

ALES'E KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR?

ALES için ÖSYM tarafından yapılan açıklamada sınavın yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim planlamacısı kadrolarında açıktan veya öğretim elamanı dışındaki kadrolardan atanabilmek için zorunlu olarak belirlenmiş bir sınav sistemidir.
Yüksek lisans programına geçiş olarak değerlendirildiğinde sınava lisans programından mezun olmuş, lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar ile yurt dışında lisans eğitimi görmüş ve denklik belgesi olanlar başvuru yapabilir.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle