Aktüerya Bilimleri Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Aktüerya Bilimleri Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Bilimsel yöntemleri konu alan mesleklerin önemi bilinir hale geldi. Son yıllarda aktüerya bilimleri bölümüne de ilgi artmaya başladı. Aktüerya bilimleri bölümü nedir? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

Haberin Devamı

Aktüerya bilimleri bölümü iş sorunlarını çözmeye yardımcı olarak çeşitli istatiksel modüllerin de tamamlanmasını sağlar.

 Aktüerya Bilimleri Bölümü Tanıtımı ve Hakkında Bilgi

 Aktüerya bilimleri bölümü çeşitli iş sorunlarının çözülmesi için finansal kaynakların ve istatiksel teorilerin kullanılmasını amaçlar. Bu kapsamda yapılacak uygulamaları kapsayan bu akademik disipline de aktüerya bilimleri denilmektedir. Aktüerya modellemeleri özellikle iş yaşamında ve ekonomi alanında önemli bir yer taşımaktadır.

 Aktüerya Bilimleri Nedir?

 Aktüerya bilimleri çeşitli konularda finansal risk oluşturacak durumları raporlar. Aynı zamanda aktüerya modellemesi ile finansal raporlama, sigorta, emeklilik ve ekonomi gibi alanların istatistiksel çıkarımları yapılır. Finans ve matematikte ise istatistik modülleri birleştirilip yakın gelecekte oluşacak finansal riskler değerlendirilir.

Haberin Devamı

 Aktüerya Bilimleri Bölümünün Amacı Nedir?

 Aktüerya bilimlerinin amacı finansal riskleri hesaplamaktır. Özellikle iş yaşamında ve finans sektöründe her türlü detaylar ele alınarak gelecekte yaşanacak riskler de ayrıntılı olarak hesaplanır. Bunun için ise belli teknikler ve beceriler kullanılır.

 Aktüerya Bilimleri Mezunu Ne İş Yapar?

 Aktüerya bilimleri bölümünden mezun olan kişiler kendi alanlarında çeşitli işlerde çalışabilirler. Buna göre aktüerya bilimleri mezunlarının iş olanakları oldukça geniştir. Bu bölümden mezun olan kişiler sigorta şirketleri ile çeşitli bankalarda görev alabilirler.

 Aktüerya Bilimleri Kaç Yıllıktır?

 Aktüerya bilimleri bölümü üniversitelerin işletme fakültelerine bağlıdır. İşletme fakültelerine bağlı olan bu bölüm dört yıllık lisans eğitimi de vermektedir. Bu bölümden mezun olan kişiler "Aktüerya Ve Risk yönetimi Bölümü Lisans Diploması" sahibi olabilirler. Aynı zamanda bu bölümün mezunlarına da "Aktüer" unvanı verilmektedir.

 Aktüerya Bilimleri Okumak İçin Ne Gereklidir?

 Aktüerya bilimleri bölümünde okumak isteyen kişilerin araştırmacı ve matematiksel hesaplamalara yatkın olması gerekir. Buna göre ekonomiye ve finans konularına ilgi duyan kişiler bu bölümde rahatlıkla eğitim alabilirler. Bu bölümde çalışmak isteyen kişilerin hesaplama teknikleri ve becerilerinin de olması gereklidir.

Haberin Devamı

 Aktüerya Bilimleri Öğretimi İngilizce midir?

 Türkiye genelindeki çoğu aktüerya bilimleri bölümü Türkçe eğitim vermektedir. Yalnızca Kıbrıs'ta bulunan Doğu Akdeniz Üniversitesi'nde öğretim dili İngilizce olarak belirlenmiştir. Türkiye genelinde Türkçe eğitim veren aktüerya bilimleri bölümünde basit düzeyde İngilizce eğitim de verilmektedir.

 Aktüerya Bilimleri Hangi Puan Türü İle Öğrenci Alıyor?

 Üniversitelerin işletme fakültelerine bağlı olan aktüerya bilimleri bölümü sayısal puanı ile öğrenci almaktadır. Bu bölümde okumak isteyen kişiler üniversite sınavına girdiklerinde matematik ve fen bilimleri sorularını çözmeliler. Bu puan türünde en fazla puan alanlar bu bölümlere yerleşebilirler.

Haberin Devamı

 Aktüerya Bilimleri Bölümü Dersleri Nelerdir?

 Aktüerya bilimleri bölümünün dersleri arasında hukukun temel kavramları, genel muhasebe, olasılık ve istatistik, risk teorisi ve reasürans teknikleri yer alır. Aynı zamanda korelasyon ve regresyon, sigortacılık temelleri ve hayat sigortaları matematiği gibi dersler de verilmektedir.

 Aktüerya Bilimleri Bölümünün İş İmkanları Ve Olanakları Nelerdir?

 Aktüerya bilimleri bölümünün iş olanakları oldukça geniştir. Bu bölümden mezun olan kişiler özel sektörde ve devlet sektöründe rahat bir şekilde iş bulabilirler. Aynı zamanda kariyerlerine akademik düzeyde de devam edebilirler.

 Nerelerde İş Bulabilir ve Çalışabilir?

Haberin Devamı

 Aktüerya bilimleri bölümü mezunları devlet bankalarında ve özel bankalarda çalışabilirler. Bunun yanı sıra çeşitli sigorta şirketleri ile yatırım ve danışmanlık firmalarında da iş bulabilirler. Aktüerya bilimleri bölümü mezunları için çok fazla iş seçeneği bulunmaktadır.

 Aktüerya Bilimleri Çalışma Alanları Nelerdir?

 İşletme fakültelerine bağlı olan aktüerya bilimleri bölümünden mezun olan kişiler devlet sektöründe çalışmak isteyebilirler. Bunun için Kamu Personeli Seçme Sınavı'na girilmesi gerekir. Aynı zamanda özel sektörde yer alan çeşitli bankalarda ve firmalarda da çalışma imkanlarından yararlanabilirler.

 Aktüerya Bilimleri Bölümü Olan Üniversiteler Hangileridir?

Haberin Devamı

 Aktüerya bilimleri bölümünde eğitim almak isteyen kişiler Hacettepe Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve Selçuk Üniversitesi'ne gidebilirler. Bunun yanı sıra Türkiye genelinde Karabük Üniversitesi ve Kırıkkale Üniversitesi'nde de aktüerya bilimleri bölümü yer alır. Eğer yurt dışında eğitim almak isteyen kişiler olursa Doğu Akdeniz Üniversitesi'nde aktüerya bilimleri bölümünde eğitim alma imkanına sahip olurlar. Bu üniversitelerin taban puanları farklılık gösterir. O nedenle dikkatli bir şekilde tercih yapılmalıdır.

Haberle ilgili daha fazlası: