GeriEğitim Akademisyenlerin en önemli sorunu mobbing
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Akademisyenlerin en önemli sorunu mobbing

Akademisyenlerin en önemli sorunu mobbing

Öğretim Elemanları Sendikası (ÖGESEN) tarafından akademisyenlerle yapılan ankette yaşadıkları en büyük problemin yüzde 50 ile mobbing olduğu belirlendi. Öğretim elemanlarının yüzde 80’i mobbingi en önemli üç sorun arasında görüyor. Bunu oy kullanma hakkı ve eş durumu tayinleri takip ediyor.

Öğretim Elemanları Sendikası (ÖGESEN) öğretim elemanlarının yaşadıkları sorunları belirlemek için 193 üniversiteden 5 binin üzerinde akademik personel ile bir anket çalışması yaptı. Katılımcılardan, önem derecesine göre sorunlarını sıralamaları istendi. Akademik personelin yüzde 50’si hak edilen kadroların verilmemesi ile ortaya çıkan mobbingin en büyük sorun olduğunu belirtti. Yüzde 14, öğretim üyeleri dışında üniversite seçimlerinde oy kullanma hakkının tanınmamasını, yüzde 13 ise eş durumu tayininin bulunmamasını yaşadıkları en büyük problemler arasında sıraladı.

Akademisyenlerin işaret ettikleri problemler arasında görev tanımının net olmaması, akademiye özel bir dil sınavının bulunmaması ve öğretmenlerde olduğu gibi akademisyen askerlik yapma imkânının tanınmaması gibi problemler de yer aldı. Öğretim Elemanları Sendikası (ÖGESEN) Genel Başkanı Vahdet Özkoçak, Türk akademisinde çözülmesi gereken çok fazla sorun olduğunu söyledi:
“Türkiye’de akademik dünyada o kadar çok sorun var ki ankete hangi sorunları koyacağımızı belirlemek için bile anket yapmak zorunda kaldık. YÖK bu sorunlara bir an önce el atmalı. Özellikle mobbing ve kaynağını oluşturan oy kullanma hakkı çözülmeli. Anketimizde yer almayan fakat en büyük sorunlarımızdan biri olan sözleşmeli çalışma gibi sorunlar bir an önce ele alınmalı. Bu sorunların çözüme kavuşturulması bilimsel yönden Avrupa ve Amerika ile yarışabilir hale gelmemizi sağlayacak”.

ÖGESEN tarafından yapılan başka bir anketin sonuçlarına göre de akademisyenlerin yüzde 84’ü gördüğü baskı nedeniyle yurtdışına gitmek istediğini belirtmişti. Ankete ayrıca akademisyenlerin yalnızca yüzde 12’sinin çalışma şartlarından memnun olduğu belirlenmişti.

Akademik personelin en büyük sorunları

Hak edilen kadroların verilerek mobbinge son verilmesi: Yüzde 50
Öğretim üyeleri dışında üniversite seçimlerinde oy kullanma hakkının tanınmaması: Yüzde 14
Eş durumu tayininin bulunmaması: Yüzde 13
Akademik personelin görev tanımlarının net olarak yapılmaması: üzde 10
Akademiye özel bir dil sınavının bulunmaması: Yüzde 7
Öğretmenlerde olduğu gibi akademisyen askerlik yapma imkanının bulunmaması: Yüzde 6

 

 

 

 

 

 

False