45 bin öğretmen ataması yapıldı

Güncelleme Tarihi:

45 bin öğretmen ataması yapıldı
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 08, 2023 12:06

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in katılımıyla Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen törende 45 bin öğretmenin ataması yapıldı.

Haberin Devamı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurduğu 45 bin öğretmen ataması 8 Mayıs’ta Haliç Kongre Merkezi’nde yapıldı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 45 bin öğretmen alımında sınıf öğretmenliği için 7 bin 878 kontenjan, rehberlik alanına 3 bin 604, okul öncesi öğretmenliği 3 bin 269, ilköğretim matematik 2 bin 656, din kültürü ve ahlâk bilgisi alanı için 2 bin 604 kontenjan ayırdı. Atamaların büyük çoğunluğu deprem bölgesine yapıldı. 22 bin 500’ün üzerinde öğretmen Hatay başta olmak üzere depremden etkilenen 10 ile atandı. Öğretmenler 1 Eylül’den itibaren göreve başlayacak.

YARALARI BİRLİKTE SARACAĞIZ
Tek kalemde Cumhuriyet tarihimizin en büyük öğretmen ataması olduğunu belirten Erdoğan şunları söyledi:
“Geçen hafta 4 bin 134 engelli kardeşimizin atamasını yapmıştık. Toplam12 bin 98 engelli öğretmenimizi öğrencileriyle buluşturduk. Sizin de katılımınızla eğitim ordumuzu güçlendiriyoruz. 2002 yılında 500 bin öğretmenimiz vardı. Artık bu sayı 1 milyon 200 bine ulaştı. Mevcudun yüzde 75’inden fazlasını biz atadık. 800 bin öğretmeni buluyor sayısı. Bugün atamayla göreve başlayacak öğretmenlerimizin yarısı deprem bölgesinde vazifeye başlayacak. Sizlerin de çabalarıyla bölgenin yaralarını birlikte saracağız.
Hep söylediğim gibi 50 bini aşkın canımızı toprağa verdiğimiz bu felaketin üstesinden asrın dayanışmasıyla birlikte geleceğiz. Söz verdiğimiz 837 çadırın yanı sıra 100 bin konteynerin kurulumunu tamamladık. Bölgede 142 bin konutun ve köy evinin inşa sürecini başlatırken 59 bininin de temelini attık. 319 bini ilk 1 sene içerisinde olmak üzere 650 bin konutu yapıp vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Giden canlarımızı geri getiremesek de yıkılanın yerine çok daha iyisini, güzelini, modernini yapacağız.

Haberin Devamı

EĞİTİM BÜTÇESİ 651 MİLYARA YÜKSELTİLDİ
Hazırladığımız bütçelerde aslan payını eğitime ayırdık. Eğitim bütçemizi 651 milyar liraya yükselttik. Derslik sayısını 343 binden iki kata yakın artışla 620 bine çıkardık. Öğretmen başına düşen öğrenci sayısını öğretmen başına düşen öğrenci sayısını ilköğretimde 28’den 15’e ortaöğretimde 18’den 13’e indirerek OECD sayısını yakaladık. Okul öncesi 5 yaşta okullaşma oranını yüzde 11’den 90’a yükselttik. Atıl kalan köy okullarımızı tekrar milletimizin hizmetine sunuyoruz. Her öğrencimizin kitaplarını ücretsiz veriyor, 5 milyon evladımıza günlük yemek sağlıyoruz. Tam 60 yıldır gündeme getirilen öğretmen meslek kanunu hayata getirerek öğretmenlerimize mali haklar tanıdık. Baş öğretmen ve uzman öğretmenlerimizi tebrik ediyorum. Bundan sonra da tüm kamu görevlilerimizle birlikte öğretmenlerimizin de hayat kalitesini yükseltmeye devam edeceğiz. Türkiye Yüzyılı’nı eğitim yüzyılına dönüştüreceğiz.”

Haberin Devamı

ÜÇ KOLDAN EĞİTİM ATILIMI
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ise şöyle konuştu:
“Hepinizin malumu bir ülkenin en değerli sermayesi beşeri sermayesidir. Beşeri sermayesinin niteliğini artırmadaki en önemli enstrüman da eğitim. Onun için bugün rekabet etmiş olduğumuz ülkeler eğitime bu kadar devasa yatırırım yapıyorlar. Özellikle eğitim çağ nüfusunu okullarla buluşturmada yüzde yüze eriştikten sonra tüm vatandaşlarını da hayat boyu öğrenme stratejileri kapsamında sürekli becerilerini güncellemeye çalışıyorlar ki ülkelerinin rekabet gücünü arttırabilsinler.
Türkiye üç kol eğitim atılımına sahne oldu. İlk adım fiziki yatırımlar. Okul yoktu, derslik yoktu. İl, ilçe ve bölge ayrımı yapılmaksınız okul yatırımı yapıldı ve bugün 857 bin derslik bulunuyor. İkinci adım eğitimin önündeki tüm antidemokratik uygulamalar kaldırıldı. Bu ülkenin başörtülü evlatlarını eğitim yasaklanmıştı. Bu uygulama kaldırıldı. İmam hatip liseleri ve meslek liselerini mahvetmek için uygulanan kat sayı uygulamasıyla milyonlarca öğrencimizin hayatını karartılar. Bugün ise mesleki eğitim 28 Şubat’tan önceki durumdan daha iyi hale geldi. Meslek liseleri bugün dünyaya ihracat yapan, yüzde 1’lik dilimden öğrenci alan okullara haline geldi. Sadece imam hatip liselerine giden değil, bu toplum müslüman bir toplum, imam hatip dışındaki okullara giden çocuklarımızın Kur’an-ı Kerim, Peygamberimizin hayatı, dini bilgiler gibi görmek istediği dersler ilk kez seçmeli ders olarak kondu. Müfredatlar güncellendi. Eğitim sistemi demokratikleşti. Üçüncü ve en önemli adım da bu toplumda zengin ile fakir arasında ortaya çıkar farkların eğitime erişime engel olmaması için uygulanan politikalar oldu. Ücretsiz kitaplar 20 yıldan beri eğitim öğretim başladığında öğrencilerin sıralarına konuyor. 4 milyar kitap, buradan Hakkari’ye yol olur. 190 milyon yardımcı kaynağı ücretsiz olarak dağıttık. Taşımalı eğitim, ücretsiz yemek sağladık. 5 milyon öğrenci ücretsiz yemek yiyor. Burslar, şartlı eğitim yardımlar da bu yüzden yapıldı.”

Haberin Devamı

e-DEVLET ÜZERİNDEN SONUÇLAR AÇIKLANDI
45 bin öğretmen atama tercih sonuçları e-Devlet üzerinden erişime açıldı. Öğretmen adayları atama tercih sonuçlarının e-Devlet giriş ekranı üzerinden TC kimlik numarası ve şifre girdikten sonra görüntüleyebilecek. Ataması yapılanların başvuruda belirttikleri cep telefon numaralarına atama sonuçları kısa mesaj yolu ile bildirilecek.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!