Geri4. SINIF 4. Sınıf Sosyal Bilgiler Hayatımızda Teknoloji konu anlatımı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Hayatımızda Teknoloji konu anlatımı

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Hayatımızda Teknoloji konu anlatımı
Abone Olgoogle-news

Devamlı olarak gelişmeyi sürdüren teknoloji artık insan hayatının vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Hem hayatımızı kolaylaştırmaları hem de eğlenceli zaman geçirme fırsatı vermeleri sebebiyle teknolojiyi her zaman kullanırız. Şimdi hayatımızdaki teknolojilere bakacağız de bunların nerelerde kullanıldığını öğreneceğiz. İşte 4. sınıf sosyal bilgiler hayatımızda teknoloji konu anlatımı.

Teknoloji yaşamın bir parçasıdır ve her zaman hayatınızda olmaya devam edecektir. Özellikle pek çok önemli teknolojinin icadı ile beraber bu icatların gelişmesi sayesinde, artık hayatımız çok daha kolay hale geldi. Tabii her şeyin fazlası zararlı olduğu için teknolojiden de mutlaka dengeli şekilde faydalanmamız gerekir. Yani ne çok ne az kullanmalıyız.

 Hayatımızda Teknoloji

 Hayatımızın her alanında kullandığımız teknoloji, birçok değişik amaç altında değerlendirilmektedir. Peki, teknoloji nedir? Gelin şimdi buna beraber cevap verelim.

 Teknoloji: İnsanların ihtiyaçları yönünde yaratılmış ve yine insanlar tarafından gerçekleştirilmiş her türlü araç-gereç, bu araç gereçlerin tasarlanmasında kullanılan bilgiye teknoloji denir.

 Teknolojinin hayatımızdaki yeri: Teknolojinin hayatımızdaki yeri artık her alana yayılmış durumda. Ayrıca bize sunduğu faydalar ile beraber daha rahat ve medeni bir toplum şeklinde yaşama imkanı elde etmekteyiz.

 - Hayatımızın her alanında bulunmaktadır.

 - Yaşantımızı daha kolay hale getirir.

 - İnsan gücü ile yapılacak işlerin daha kısa sürede ve kolayca tamamlanmasına olanak sağlar.

 - Teknolojinin gelişimi ile beraber insanlığın gelişimi de ilerlemektedir.

 - Günlük işlerimizi daha kolay ve hızlı şekilde yapmamızı fırsat tanır.

 Teknolojinin olumsuz etkileri: Her ne kadar teknoloji hayatımızda çok önemli olsa dahi, fazla ve gereksiz yere kullandığımız zaman bazı olumsuz etkiler yaratabilmektedir.

 - Bilgisayar ve cep telefonu gibi eğlence amaçlı cihazları çok fazla kullanırsak vaktinizi boşa harcarız.

 - Çok fazla televizyon ve bilgisayar bakmak göz sağlığımızı bozar.

 - Sürekli olarak teknolojik cihazların yanında durmak sağlığımızı olumsuz etkiler.

 - Aşırı teknoloji kullanımı doğal kaynakları tüketmemize sebep olur.

 Bu gibi durumlardan uzak durabilmek için mutlaka teknolojiyi hayatımıza gerektiği kadar almalıyız. Böylece yapacak işlerimiz aksamaz, derslerimizi daha kolay ve hızlı şekilde yaparak hayatımızı olumlu şekilde devam ettirebiliriz.

 Eğitim konusunda kullanılan teknolojik ürünler: Eğitim açısından hayatımızı kolaylaştıran günümüzde birçok farklı teknolojik ürün bulunmaktadır.

 - Bilgisayar

 - Projeksiyon

 - Mikroskop

 - Pusula

 - Hesap makinesi

 - Teleskop

 - Tablet

 Sağlık konusunda kullanılan teknolojik ürünler: Sağlığımızı korumak ve daha mutlu ve huzurlu bir yaşam sürebilmek için sağlık konusunda kullanılacak bazı teknolojik ürünler bulunmaktadır.

 - Röntgen cihazı

 - Emar cihazı

 - Steteskop

 - Tansiyon aleti

 - Aşı

 Sağlık konusunda bu gibi daha birçok farklı cihaz bulunmaktadır. Bu cihaz farklı sağlık kuruluşlarında değişik amaçlar doğrultusunda kullanılmaktadır.

 İletişim ve haberleşme konusunda kullanılan teknolojik ürünler: En uzak noktalarda dahi sevdiklerimiz ile iletişim kurabilmek ve dünyadan haber alabilmek için, birbirinden değişik teknolojik cihazlar bulunmaktadır.

 - Uydu

 - Anten

 - Cep telefonu

 - İnternet

 - Bilgisayar

 - Televizyon

 - Radyo

 Ulaşım konusunda kullanılan teknolojik ürünler: Artık sağlanan teknoloji ile beraber dünyanın her yerine kısa süre içerisinde ulaşım imkanı sağlanmaktadır.

 - Kara taşıtları

 - Uçaklar

 - Trenler

 - Gemiler

 Eğlence konusunda kullanılan teknolojik ürünler: Fazla abartmadan boş zamanlarımızı eğlenceli şekilde geçirmemiz için kullanabileceğimiz önemli teknolojik ürünler bulunmaktadır.

 - Bilgisayar

 - Bilgisayar oyunları

 - Televizyona bağlanan sistemler

 - Cep telefonu

 - Teyp

 - Radyo

 - MP3 çalar

 Ev aletleri konusunda kullanılan teknolojik ürünler: En önemli teknolojik ürünler arasında ev aletleri gelmektedir. Bunlar daha çok beyaz eşya olarak bilinir.

 - Buzdolabı

 - Çamaşır makinesi

 - Bulaşık makinesi

 - Fırın

 - Ütü

 - Ocak

 - Elektrik süpürgesi

 - Saç kurutma makinesi

 Aynı zamanda kişisel bakım açısından da daha pek çok farklı teknolojik ev aletleri bulunmaktadır.

 

False