GeriEğitim 288 üstün yetenekli 40 sanatçıyla buluştu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

288 üstün yetenekli 40 sanatçıyla buluştu

Abone Olgoogle-news

Edirne Valiliği’nce, üstün yetenekli öğrencilerin sanatçılarla buluşturulması amacıyla düzenlenen “Akademi Edirne” projesi sona erdi. Proje kapsamında 288 üstün yetenekli öğrenci 40 sanatçıyla biraraya getirildi.

Edirne Valisi Hasan Duruer, projenin, Halk Eğitim Merkezi Mimar Kemaleddin Salonu’nda düzenlenen kapanış töreninde yaptığı konuşmada, toplumu ileriye götürenlerin kültür ve sanat insanları olduğunu söyledi. Proje kapsamında 288 üstün yetenekli öğrencinin, Türkiye’de tanınmış 40 ünlü kişi ve sanatçıyla buluştuğunu belirtti.  ‘Akademi Edirne’ projesini, ‘Balkan Akademi’ adı altında Balkanlar’daki Türkçe konuşan, kabiliyetli öğrenciler için de uygulayacaklarını ifade eden Duruer, projenin önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini açıkladı.
Tiyatro sanatçısı Zihni Göktay da ‘Akademi Edirne’ projesinin diğer illerde de düzenlenmesi gerektiğini söyledi. Göktay, “Birçok ilimizde artık tiyatro var. Yakın zamanda birçok ilimizde her akşam perde açılacak. Kültür çok önemli. Basılan gazete, kitap, mecmua, dergi sayısı belli. Bunların hepsinin iadesiz okunmasını gördüğüm gün gönlüm çok rahat edecek” diye konuştu. Tiyatro sanatçısı Bennu Yıldırımlar ise sanata bulaşmış hiçbir insanın kötü olacağını düşünmediğini, herkesin sanata bulaşması gerektiğini ifade etti.
Törende, öğrencilerle atölye çalışmalarına katılan Göktay, Yıldırımlar, ressam İsmet Yedikardeş, yönetmen Bahadır Karataş, şair Rıdvan Canım, Vali Danışmanı ve Akademi Edirne Genel Sekreteri Fahri Tuna ile projede görev alan öğretmenlere Vali Duruer tarafından teşekkür belgesi verildi.
Klasik müzik konseriyle sona eren törene, Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük, Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan, kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile öğrenciler katıldı.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle