GeriEğitim 2015 e-YDS başvuruları başladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

2015 e-YDS başvuruları başladı

Elektronik Yabancı Dil Sınavları (e-YDS) için başvurular 30 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında yapılacak.

2015 e-YDS başvuruları başladı
refid:28877171 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

ÖSYM tarafından, 6114 sayılı Kanun’un 3. Maddesi 2. Fıkrasının (a) bendinin verdiği yetki ile 2014 yılında bilgisayar üzerinde (elektronik sınav) yapılmaya başlanan Elektronik Yabancı Dil Sınavları (e-YDS), 2015 yılında da devam edecek. 2015 yılında yapılacak e-YDS’lerin sınav ve başvuru tarihleri ÖSYM’nin internet adresinden yayımlandı.
e-YDS’nin 2015 yılı için yeni uygulaması İngilizce alanında, 16 Mayıs 2015 tarihinde Ankara ve İstanbul’daki e-sınav uygulama binalarında yapılacak. Sınava başvurular, 30 Nisan-5 Mayıs 2015 tarihleri arasında olacak. Sınav, saat 14.00’te başlayacak ve 2.5 saat (150 dakika) sürecek. ÖSYM’den yapılan açıklamada, sınava alınacak aday sayısının, e-YDS sınav binalarının aday kapasitesi ile sınırlı olacağı belirtildi. ÖSYM bu kontenjanın Ankara’da 204, İstanbul’da 75 olacağını açıkladı. Yapılan açıklamaya göre, sınav ücretini ilk ödeyen adaylar kontenjana dâhil edilmiş olacak. Kontenjan dolduğu takdirde adayların sınav ücretini yatırması sistem tarafından engellenecek, ödeme kabul edilmeyecek ve e-YDS için sınav ücreti ödeme süresi sonlandırılacak.

Sınav ücreti internetten yatırılacak

Sınava katılmak isteyen adaylar sınav ücretini, sınava başvuru tarihleri içinde ÖSYM’nin internet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi/banka kartı ile yatıracak. Sınav ücreti ödeme işlemi, sınava başvuru tarihinin ilk gününde saat 14.00’te başlayacak, kontenjan dolduğunda sona erecek. Kontenjan dolmadığı takdirde sınava başvuru tarihinin son gününde saat 17.00’de sona erecek. Sınava katılmak için sınav ücretini ödeyen adaylardan ÖSYM kayıtlarında geçerli fotoğrafı olmayanlar, fotoğraf güncelleme işlemlerini sadece başvuru tarihleri içinde ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden, resmi iş gününde ve resmi iş saatlerinde yapacak. Başvuru süresi bittikten sonra fotoğraf güncelleme işlemi yapılamayacak. ÖSYM kayıtlarında geçerli fotoğrafı olmayan adaylara Sınava Giriş Belgesi düzenlenmeyecek.

Kılavuz sadece internette olacak

Sınav ücretinin ödenmesi, başvuru, sınav, değerlendirme, sınav sonuçlarının kurumlarca kullanımı ile ilgili ayrıntılı bilgilerin yer aldığı 2015 Elektronik Yabancı Dil Sınavı Kılavuzu’nun dağıtımı ve satışı yapılmayacak. e-YDS, elektronik ortamda yapılacağından, adayların sınavda uygulanacak ara yüzleri sınav öncesinde tanıması ve sisteme aşinalık kazanması amacı ile ÖSYM tarafından bir deneme e-sınavı hazırlandı.

Kılavuz için tıklayın

Deneme e-Sınav Uygulaması için tıklayın

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle