GeriEğitim 2020 ek öğretmen atama takvimi belli oldu mu, atamalar ne zaman? 20 bin ek atama tahmini kontenjan bilgileri!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

2020 ek öğretmen atama takvimi belli oldu mu, atamalar ne zaman? 20 bin ek atama tahmini kontenjan bilgileri!

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan 20 bin ek öğretmen atamasıyla ilgili bilgiler öğretmen adaylarının gündeminde yer almaya başladı. Normal şartlar altında 2020 yılı için 20 bin öğretmen ataması yapacaklarını, 20 bin ek öğretmen atamasının ise ekonomik göstergelerin iyi olması dolayısıyla gerçekleşeceğini vurgulayan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, konuyla ilgili detayları paylaştı. Şimdi gözler ek öğretmen ataması kontenjan bilgilerinde. Peki, 2020 ek öğretmen atama takvimi belli oldu mu? Atamalar ne zaman yapılacak? İşte, o konu hakkında ayrıntılar.

2020 ek öğretmen atama takvimi belli oldu mu, atamalar ne zaman? 20 bin ek atama tahmini kontenjan bilgileri!
Abone Olgoogle-news

20 bin ek atama tahmini kontenjan bilgileri, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un açıklamaları sonrasında merakla araştırılmaya başlandı. Bu yıl içerisinde 20 bin ek öğretmen ataması yapacak olan Milli Eğitim Bakanlığı, şu an halihazırda devam etmekte olan 20 bin öğretmen atama sürecinin tamamlanmasının ardından detayları yayımlayacak. Peki, 20 bin ek atama tahmini kontenjan bilgileri neler olacak? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

Milli Eğitim Bakanı 20 bin ek atama için müjdeyi verdi. İşte, o açıklama;

Ek atama olacak mı sorusu, öğretmen adaylarının gündemindeki konular arasında yer almaya devam ediyor. Şu an devam etmekte olan ve 18 Mart tarihinde neticelenmesi beklenen 20 bin öğretmen atamasına ek olarak bir atamanın yapılıp yapılmayacağını merak eden vatandaşlar, bu konuda bir gelişme olup olmadığını merak ediyor. Peki, ek atama olacak mı? İşte, Ziya Selçuk'tan ek atama hakkında bazı bilgiler

"Tabi gençler üniversiteleri, fakülteleri bitiriyorlar. Bir beklentileri var iş ile ilgili. Biz de bu konuda son derece büyük derecede bir gayret sarf ediyoruz. Ben Cumhurbaşkanımıza çok özel bir teşekkür borçluyum. Bu dönem inşallah 20 bin ek atama gelecek. Bir 20 bini geçenlerde ilan etmiştik, bir 20 bin daha gelecek. Bunların dönemleri var. Bugün ilkbahar ve cemre düştü. Biz de bir müjde vermiş olduk. Aslında 2020 yılı 20 bin ile sınırlıydı, ekonomideki iyileşme neticesinde bir 20 bin daha geldi. Bu bizi çok mutlu etti."

EK ÖĞRETMEN ATAMA KONTENJANLARI BELLİ OLDU MU?

20 bin ek atama için kontenjan bilgileri konusunda herhangi bir açıklama yapılmadı. Ancak geçtiğimiz dönemin kontenjanı şu şekildeydi;

2020 ek öğretmen atama takvimi belli oldu mu, atamalar ne zaman 20 bin ek atama tahmini kontenjan bilgileri
2020 ek öğretmen atama takvimi belli oldu mu, atamalar ne zaman 20 bin ek atama tahmini kontenjan bilgileri

BAKAN SELÇUK'UN EK ATAMA DIŞINDA AKTARDIĞI BAZI BİLGİLER

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, özetle şunları söyledi:
"Çocuğa özel deneme sınavı yapılıyor. Yani senin ihtiyacın şu konularda, kişiye özel her şey. Çocuğun hedefi olmasını istemiyoruz anne babasına destek oluyor. Arkadaşlarıma göre neredeyim diye öğrenmesi için ayrı bir destek biçimi de var. Senin şu konuları çalışman, basit, ileri düzeyde çalışman lazım, şu konuya geçmen lazım şunu atlayabilirsin diyor. Yenilenen EBA'da, çocuğa özel deneme sınavı yapılabiliyor. Her şey kişiye özel. Dünyada 2-3 ülkede varsa biri Türkiye'de. Tükiye'de ders anlatma konusunda yetkin öğretmenleri seçtik. bize tüm derslerin video kütüphanesini oluşturun dedik. İstediği öğretmenden her dersi en iyi şekilde alabilsin. Her çocuğa 3 GB hediye verdik. Tüm konuları istediği kadar tekrar edebilecek. Kişiye özel test oluşturuyor. Öğrenciye özel bir sınav yapabiliyor. Akıllı sistemin uygulandığı lokal bir çalışanlar var. Bu bana uyar diye çıkartma yapıştırdık. Okullar bilgilendirildi. Pilotları yapıldı. Bunun tanıtımını yaptık. Şimdi anne babalara çalışmalar yapıyoruz. Elazığ’da deprem oldu. Bu sistem üzerinden bu çocukların eğitimini sağlayabiliyoruz. Bunu da günlük olarak takip ediyoruz.  Çizgi filmler, ders destek sistemleri, öğretmenler için ücretsiz sertifika programları var.

DEPREM BÖLGESİNDE OKULLAR PAZARTESİ AÇILACAK

Depremin olduğu ilk gün oradaydık ve sahayı tümüyle kontrol altına alıp, fiziksel sağlık ihtiyacı için anlık ulaşım sağlandı. Bölgeyi dolaşarak, halkın toplandığı alanlara ulaşarak bunların hepsini AFAD’ın takibinde yapıldığını gördük. Bu beni vatandaş olarak da mutlu etti. Eğitim açısından baktığımızda küçük çocukların rehabilitasyonunu sağlamış olduk. Okullarımız barınma yeri haline geldi. beslenme konaklama tedbirleri alındı. Okul bahçelerine çadırlar kuruldu. Okul bir toplanma alanı. Bizim ekiplerimiz tüm okullarımızı gece yarısından itibaren denetlenmek üzere ziyaret edildi. Hangi okulda ne var ne yok ön notlar aldık. 30 civarı okul binamız hasarlı olduğu için o okullarda eğitim yapılmamasına karar verdik. Çocukların bir çalışma ortamına ihtiyacı var. Yardımcı kaynaklara desteklere ihtiyacı var. Tüm bu ortamlar bu çocuklar için sağlandı. O kadar çok gönüllü öğretmen var ki... Binlerce talep geldi öğretmenlerden bizde destek olmak istiyoruz diye. Önümüzdeki pazar günü orada olacağım. Velilerimizle görüşme yapacağız. Daha başka isteğiniz var mı diye soracağız. Pazartesi günü okulları açacağız inşallah. Toplam 11 bin öğrencimiz bazı okullarla da ilişkilendirildi. Hiçbir sıkıntı yok demek doğru değil. 500 gönüllü öğretmenimiz çalışmalarına devam ediyor psiko destek anlamda 20 bin öğretmen ve vatandaşımıza psikososyal desek sağladık.

ÖĞRENCİLERİN YÜZDE 10'U SINAVLA ALINACAK

LGS ile ilgili ikinci bir müjdeyi daha verelim. Vatandaşlarımızın şöyle bir beklentisi var. Bu sene öğrenci sayısı arttı 120 bin öğrenci devam ettiğininden öğrencilerin stresi artıyor 'Biz nasıl gireceğiz?' diye. Biz 120 bin olarak değil yüzde 10 olarak bakıyoruz. Bu sene tüm öğrencilerimizin yüzde 10'unu alacağız. Bununla ilgili bir senedir çalışıyoruz. Okul okul, mahalle mahalle çalışıyoruz. Bu konuyla ilgili her türlü tedbir alınıyor merak etmesinler. Yüzde 10 civarında öğrenci, sınavla girilen okullara girecek. Türkiye’de okullar arasından imkân ve öğrenme farkını azaltmak ana hedeflerden biri. Diyelim ki okulların yıllık bütçesiyle ilgili destek bu tük okullara özel katkı. atölye yaptık diyelim 604 bin civarı atölye yaptık. Bunun 300 milyon lira üzerinde maliyeti var. Bu atölyelerin imkânı daha az olan okullar yaptık. O bahsettiğiniz okullara pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Öğretmen eğitimlerine öncelik tanıyoruz. Okulun finansmanında bu çerçevede hem genel olarak iyileştirme, okul bazında iyileştirmeye devam ediyoruz. 1 milyon 700 bin katılıyorsa da yüzde 10’unu yerleştireceğiz. Katılımın yüzde 10’una göre kontenjan olacak. O konuda aileler rahat olsun. 1 milyon 700 bin kişi sınava girerse 170 bini sınavla alan okullara yerleşebilir.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle