GeriEge Zavallı İzmir
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Zavallı İzmir

Yıllardır çivi çakılmadığı için göz göre göre elektrik darboğazına itilen İzmir'in doğalgaz hattı da tıkandı. Hükümet ilgisiz, milletvekilleri duyarsız

İZMİR'in enerji açığını ortadan kaldıracak doğalgaz projesi, dış kredi zamanında bulunamadığı için 1.5 yıllık rötar yaptı. Milenyuma doğalgazla girmesi planlanan İzmir, ucuz ve temiz enerjiye en iyimser olasılıkla 2001'in ikinci yarısında kavuşacak.

Dış kredi bulundu

RUSYA - Türkmenistan gazını İzmir'e getirecek iletim hattının yapımını üstlenen Peker - Megadex konsorsiyumu, geçen ay 51 milyon dolarlık dış kredi için anlaşma imzaladı. Çalışmalara yeniden başlayan konsorsiyum, parayı alabilmek için Hazine'nin imzasını bekliyor.

Konya hattı ihalede

İRAN doğalgazını İzmir'e getirecek Konya - İzmir boru hattı için de ihale aşamasına gelindi. Geçen yıl Marmara depremi nedeniyle ertelenen 613 kilometrelik hattın önümüzdeki haftalarda ihalesinin yapılarak çalışmalara başlanacağı bildirildi.

Dağıtımda sorun var

İZMİR'e çift koldan doğalgazı getirecek hatların çalışması başlarken, gazın kentte dağıtımı konusunda sorun hala aşılamadı. Ege Doğalgaz A.Ş.'yi kuran sanayicilerle, doğalgaz dağıtım şirketi kurma çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi arasında birleşme sağlanamaması sıkıntı yarattı.

DOĞALGAZIN İzmir'e gelmesi bölge sanayii için hayati önem taşıyor. Marmara Bölgesi'nde faaliyet gösteren sanayi kuruluşlarıyla rekabet edemediklerini belirten Ege Bölgesi Sanayi Odası ‘‘Başkanı Atıl Akkan, ‘‘Doğalgaz kullandıkları için maliyetleri bize göre yüzde 40'a varan oranlarda daha düşük. Biz yüksek maliyetle çalıştığımız bir yana kalitesi düşük elektrikle üretim yapacağız diye boğuşuyoruz. Proje artık aksamamalı ve hedeflenen sürede bitirilmeli. 1.5 - 2 yıllık gecikme bölgemize trilyonlarca lira kaybettirdi. Bu iş biraz daha uzarsa yaşam şansımız kalmıyor. Birçok sanayici mevcut fabrikasını taşımasa da, ikinci yatırımları için doğalgaz olan bölgeleri tercih etmeye başladı. Organize sanayi bölgelerimiz 30'a ulaştı, ucuz ve kalitelie enerji ihtiyacımız giderek artıyor. Proje tamamlandığı taktirde İzmir yatırım cenneti olacak’’ diye konuştu.

PROJELER NE AŞAMADA

KARACABEY - İzmir İletim Hattı: Rusya - Türkmenistan doğalgazını İzmir'e getirecek 256 km uzunluğundaki doğalgaz iletim hattı, 22.3 trilyon liraya malolacak. Yüzde 85'i dış kaynaklı krediyle yapılan projeye geçtiğimiz yıl 3.8 trilyon lira harcandı. Megadex - Peker A.Ş. konsorsiyumunun tarafından yapılan iletim hattının, 15 kilometrelik bölümüne 36 santimetre çapında boru döşenmesi tamamlandı. Hat üzerinde 3 pig istasyonu, 6 branşman vanası yer alıyor. Kamulaştırmayla ilgili sorunlar da aşılmak üzere. Karacabey ve Manisa'da iki mobil şantiye inşa edildi ve makina parkı kuruldu. Proje kapsamında Manisa'dan Aliağa'ya kadar 36 cm çapında ve yaklaşık 35 km uzunluğunda branşman hattı yapılacak ve Aliağa'da kurulacak 1520 megawatlık doğalgaza dayalı santralin de ihtiyacını karşılayacak. Santralın ihalesi geçen yıl yapıldı.

KONYA - İzmir İletim Hattı: Konya - Isparta, Isparta - Nazilli, Nazilli - İzmir olmak üzere 3 ayrı bölüm halinde yapılacak olan iletim hattının ihalesi önümüzdeki haftalarda yapılacak. İran doğalgazını getirecek, 613 kilometre uzunluğundaki hat yüzde 100 yabancı krediyle yapılacak ve 40 santimetre çapındaki borulardan oluşacak. Bu projeye geçtiğimiz yıl için 500 milyar liralık ödenek ayrılmıştı. Her iki doğalgaz iletim hattı Bornova'da birleşecek.

Pahalı ısınıyoruz

DOĞALGAZ kullanan fabrikalar enerji maliyetinde yüzde 30'a varan avantaj sağlarken, konut ısıtmasında da benzer ekonomiklik

göze çarpıyor. Geride bıraktığımız kış aylarında konutlarda harcanan her 1000 kilokalorilik ısı için İzmit, Bursa, Ankara ve İstanbul ortalama 15 bin liralık doğalgaz kullanırken, İzmirliler aynı ısıyı 19 bin 500 liralık fuel oil, 15 bin 500 liralık kömür, 17 bin liralık odun, 28 bin liralık motorin veya 30 bin liralık elektrik harcayarak sağlayabildi.

Milletvekillerine görev çağrısı

EGE Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Atıl Akkan, doğalgaz işinin artık bir gün bile geciktirilmesine tahammülleri olmadığını belirterek, bölge milletvekillerini soruna sahip çıkmaya çağırdı. Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp'e kredi anlaşmasını imzalatmak için 20 gündür uğraşmalarına rağmen, ‘‘bugün, yarın’’ masada bekletildiğini kaydeden Akkan, ‘‘Krediye hazine garantisi gerekiyor. Bunun için de Demiralp'in imzasına ihtiyaç var. Bir imza atmak 20 gün sürer mi? Ege Bölgesi'nin geleceğiyle oynuyorlar. İzmir milletvekillerini bu projenin tamamlanması konusunda göreve çağırıyoruz. Görevlerini yapsınlar, yapamıyorlarsa istifa etsinler. Ege Bölgesi halkına karşı olan sorumlulukları, sorunlarımıza sahip çıkmaları ve çözümü için mücadele etmeleri gerekiyor’’ dedi.

Kriz geldi geliyor

ENERJİ Bakanlığı verilerine göre çok yakın gelecekte ciddi bir enerji darboğazının beklediği Türkiye'de, üretimin tüketimi karşılama oranı son 30 yılda yüzde 93'ten 44'e indi.

Bir saatlik zarar 2 trilyon

Kişi başına 2001 kilovatlık kullanımıyla Türkiye ortalamasının iki katı enerji tüketen İzmir'de, ihtiyaç her yıl artıyor. Türkiye'nin enerji toplamının yüzde 11'ini tek başına tüketen ve kullanımı yılda yüzde 8.5 artan İzmir'de krizin davul zurna çalarak geldiğini, bir saatlik elektrik kesintisinin sanayiye faturasının 2 trilyon liradan fazla olduğunu söyleyen sanayiciler, zamanın aleyhte işlediğini belirterek, yetkilileri acele etmeye çağırdı.

False