GeriEge Yırca'da imza düellosu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yırca'da imza düellosu

Yırca'da imza düellosu
refid:28553124 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

DANIŞTAY'ın 'acele kamulaştırma' kararını iptal etmesine rağmen Manisa'nın Soma İlçesi Yırca Mahallesi'nde termik santral yapılması için imza toplanmasına tepki gösteren Muhtar Mustafa Akın da 'Yırca'da Termik Santral İstemiyoruz' çağrısıyla imza kampanyası başlattı. Santrali istemediklerini vurgulayan Akın, 10 bin imza hedefiyle hareket ettiklerini ve toplanan imzalarla Ankara'ya gideceklerini söyledi.

Yırca'da Kolin şirketi tarafından 6 bin 666 zeytin ağacının söküldüğü zeytinlik arazisinde termik santral yapılması için Bakanlar Kurulu'nun aldığı 'acele kamulaştırma' kararını Danıştay'ın esastan iptal etmesinin ardından 20 kişilik bir grup, "Soma ve Yırca'nın tahammülü kalmadı. Bir an önce Termik Santral inşaatının şimdiki yerine, yani Yırca'da başlamasını istiyoruz" çağrısıyla bir süre önce imza toplamaya başladı. Toplanan 4 binden fazla imza, daha sonra Ankara'da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'a sunuldu.

KARŞI KAMPANYA
Kampanyayı yürüten gruptan 5-6 kişinin Kolin'de çalıştığını söyleyip tepki gösteren Yırca Muhtarı Mustafa Akın öncülüğünde Gazi Osman Paşa Caddesi üzerindeki Beşyol Mevkii'nde stant açan topluluk da 'Yırca'da Termik Santral İstemiyoruz' adlı imza kampanyası başlattı. Santral isteyenlerin başlattığı imza kampanyasını eleştiren Akın, "Ankara'ya yaklaşık 45 kişi gitmişler. Gidenlerin fotoğrafları elime ulaştı. 45 kişi içinde 10 Yırcalı var. Onların sözcülüğünü yapan Ethem Balcı'nın da Yırca'da arazisi vardır ama Yırca sakini değildir. Diğer 35 kişi ise bekli de Yırca'nın yolunu bilmiyor. Yırca'nın büyük çoğunluğu olarak Soma'da santral isteyenlere karşı kampanya başlattık. Biz de topladığımız imzalarla Ankara ziyareti planlıyoruz" dedi.

Yırcada imza düellosu


"MADENCİ İŞÇİLERİ KULLANILMAK İSTENİYOR"
Yırca'ya santral isteyenlerin Soma'da işten çıkarılan madencileri kullandığını söyleyen Akın, "Santralde 3-5 bin kişinin çalışacağı yalanları vardı. Gerçek öyle değil. Gerçeği öğrenmek isteyen Kolin'in kendi hazırlattığı ÇED raporuna bakabilir. Orada kaç kişinin çalışacağı çok net yazıyor. Soma'da işten çıkarılan 3 bin madenciyi kullanmanın anlamı yok. Santralde çalışacak işçi sayısı 300-350 kişidir. Çözüm madenlerin yeniden açılmasıdır. İşsiz kalan madencilerin yeniden madenlere döndürülmesidir" diye konuştu.

HEDEF 10 BİN İMZA
Santral isteyenlerin 400 nüfuslu Yırca'dan 130 kişinin imza attığını söylediğini hatırlatan Muhtar Akın, "İmza atma yetkisine sahip olan 18 yaşından büyük 253 kişiden toplasan 30 kişi anca kampanyalarına imza atmıştır. 130 kişi dedikleri yalandır. Bende de Yırca'dan 200 kişinin imzası var. Daha da imza atmak isteyen Yırcalılar var. Santral istemeyen grup olarak hedefimiz, 10 bin imza" dedi. İmza kampanyasına desten verenler Yırca'ya santral istemediklerini vurguladı.

False