'Yereli bypass etmek kente ıstırap verir'

Güncelleme Tarihi:

Yereli bypass etmek kente ıstırap verir
Oluşturulma Tarihi: Nisan 04, 2015 01:42

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, Mavişehir’deki konut ve işyerlerinden oluşacak inşaata Mahalli Çevre Kurulu’nun verdiği 24 saat çalışma iznine tepki gösterdi, “İmar planını Ankara’dan yapıyorlar. İnşaat iznini belediyeye sormadan 24 saate çıkarıyorlar. Belediye burada ne iş yapar? Yereli by pass etmek kente ıstırap verir” dedi.

Haberin Devamı

KARŞIYAKA Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, görev süresinin birinci yılında, makam odasının değil sokağın belediye başkanı olacağı yönünde verdiği süzü tuttuğunu söyledi. Akpınar, Mavişehir'deki konut ve işyerlerinden oluşacak inşaata Mahalli Çevre Kurulu'nun verdiği 24 saat çalışma iznine tepki göstererek "İmar planını Ankara'dan yapıyorlar. İnşaat iznini belediyeye sormadan 24 saate çıkarıyorlar. Belediye burada ne iş yapar? Yereli by pass etmek kenti ızdırap verir" dedi.

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, inci yılı adını verdiği başkanlığının ilk yılında yaptıklarını aynı zamanda doğum günü de olan 3 Nisan günü (bugün) basın toplantısında anlattı. Ahmet Taner Kışlalı Rekreasyon Alanı içinde bulunan Gondol Restoran'da gerçekleşen toplantıda "Bir yıl önce doğum günümde başkanlık mazbatabı almıştı. Bir yılda insan odaklı, toplumun her kademesine dokunan hizmetler ürettik. Küçük dokunuşlarla büyük mutluluklar hedefledik, bunu başardık. Marka değeri arttırmak için, yurt dışında yaptığımız çalışmalarla ilçemize çok önemli ivme kazandırdık. Gece gündüz çalıştık, sokaklardaydık. Makam odamın değil, sokağın belediye başkanı olacağıma göreve başladığım gün söz vermiştim. Bunu başardım. İyi bir belediyecilik sadece fiziki yatırımlarla olmaz. Sanata kültüre ve sosyal yaşama dokunan hizmetler kenti kalkındıracağını biliyoruz. Türkiye'de yerel bir modeli oluşturmak ve bunu örnek larak tüm yerel yönetimlere aktarmak istiyoruz. İlk başkanlık dönemim. Deneyimli bir başkan modeli çizmek için yaşamımın tüm boyutunda örnek aldığım insanların doğrularını içselleştirdim" dedi.

İZMİR'İN İNCİSİYİZ
Hem İzmir hem de Türkiye'deki belediyelere örnek olduklarını belirten Akpınar, "Gururla söylüyorum biz İzmir'in incisiyiz. Yerel yöneticilik anlamında da ülkenin incisi olduğumuzu düşünüyoruz. Rehber olmak, yaptığımızın işin ardından diğer belediyelerin de bunu takip etmesi biizm için büyük bir mutluluktur. Öğrencilere burs verilmesini sağladığımız Karşıyaka'nın filizlerinin son dönemlerin en iyi işi olduğuna inanıyorum. Bir ülkede eğitime destek vermezseniz, sadece her şeye para derseniz o ülkede ciddi sorunlar olur" dedi.

DEDİKODUCUYA HESAP VERMEM
Akpınar, yönetim biçimi ve yaptıklarıyla ilgili herkese hesap veribileceğini sölyedi.Kendisinin hesap verebilir bir belediye başkanı olduğunu belirten Akpınar " Hiç çekinmem. Hesap vermek ayrı bir onurdur. Ben ahlaklı, dürüst, kentin gerçekten gelişmesine katkı koyacak, yereli destekleyen insanlara hesap veririm. Ahlaksız, dedikoducu, rant için çıkar elde etmeye çalışan insanlara hesap vermem" dedi. Akpınar, kentsel dönüşüm için Büyükşehir ve Karşıyaka Belediyesi'nin hazırlıklarını sürdürdüğünü, görev dönemi içinde Cumhuriyet Mahallesi, İnönü Mahallesi ya da Alaybey'den kesin olarak başlayacak" dedi.

YERELİ BY PASS ETMEK KENTE IZDIRAP ÇEKTİRİR
Akpınar, Mahalli Çevre Kurulu'nun Mevişehir'de adını vermeden bir inşaat firmasına 268 daire ve işyerlerinden oluşan projesini yapması için Cumartesi Pazar da dahil tüm günler 24 saat çalışma izni verilmesine sert tepki gösterdi. Kurul'un Büyükşehir Belediyesi, Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Sahil Güvenlik Müdürlüğü'nün şerhlerine karşı oyçokluğuyla aldığı bu kararı eleştiren Akpınar "Yereli by-pass etmek kente ızdırap çektirir. Yerel bir kenara bırakılarak sadece bakanlık eliyle yapılan çalışmalar var. İmar planları, izinler gibi…Mavişehir'de bir imar planı yapıldı. İtirazlar geldi. Şimdi de Valilik, yukarıdan bir inşaat firmasına 24 saat çalışma izni verebiliyor.Karşıyakalının huzuru kaçacak. Bu da bizi ilgilendiridir. Belediye burada ne iş yapar? Seçilmiş bir belediye başkanıyım. Bize sorulmuyor. Daha önce saygın inşaat firmalarından biri müracaat ettiğinde ona izin vermiyorsunuz. Yerelin güçlenmesi gerek. Bunun korunması için çaba gösteriyoruz" dedi.

İTİRAZ EDECEKLER
Mahalli Çevre Kurulu'nun Mavişehir'deki bu inşaatın yanısıra, Narlıdere'de konut sitesi ve Gaziemir'de bir alışveriş merkezi için de benzer karar aldığı, gerekçe olarak ise kamu yararı istisna maddesini gösterdi. Karşıyaka Belediyesi yetkilileri, Mahalle Çevre Kurulu'nun kararına itiraz edeceklerini söyledi.