GeriEge Yaşama küsmek yok bir de akülü olsa
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yaşama küsmek yok bir de akülü olsa

Yaşama küsmek yok bir de akülü olsa
refid:13280140 ilişkili resim dosyası

Kütahya Simav’da küçük yaşta geçirdiği bir rahatsızlık yüzünden 12 yıldır yürüyemeyen Ayşe Mine Cankılıç (16), elişiyle ailesine katkı sağlıyor.

KÜTAHYA Simav’da, Nazife-İbrahim Cankılıç’ın kızı Ayşe Mine (16) dört yaşında geçirdiği bir hastalık yüzünden bacaklarını kullanamaz hale geldi. Uzun süre ellerinin yardımıyla çömelerek yürümeye çalışan Ayşe Mine için ailesi 2005’te Simav Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurdu.
Ellerini de kullanamaz
Ailenin o tarihte işsiz olmasını gözönüne alan vakıf, Ayşe Mine için tekerlekli sandalye verdi. Anneannesi Emine Aksoy’un ittirdiği sandalye ile yaşama tutunan Ayşe Mine için ailesi bu kez akülü araç almak için geçen haziran ayında Kütahya İl Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurdu. Kütahya Devlet Hastanesi’nden rapor istendi. Muayene edilen Ayşe Mine’nin ellerini de kullanamadığı raporda yeraldı, akülü araç kullanamayacağı bildirildi. İşsiz Ayşe Mine ise rapora inat, elişlerine yöneldi, emekli öğretmen Aynur Demir’den tel kakma öğrendi, siparişler almaya başladı.
Raporun tersini kanıtladı
Tel kakma işlemeli minyatür beşik yapan Ayşe Mine, ailesine katkıda bulunmaya başladı. Ellerinin iş gördüğün tel kakmayla kanıtlayan genç kız, yeniden muayene olmak istediğini, devletin vereceği akülü araçla ailesine yük olmaktan kurtulacağını, sokağa çıkıp arkadaşlarıyla dolaşabileceğini söyledi.
Anneanne Emine Aksoy, torununun 12 yıldır ellerinin yardımıyla çömelerek yürümeye çalıştığını, akülü araçla çok mutlu olacağını dile getirdi.
Halk Eğitim Merkezi’nden emekli Aynur Demir, tel kakma işini yapabilen bir kişinin ellerinin zayıf olmasının mümkün olmadığını söyledi. Demir, Ayşe Mine’nin eserleriyle ellerinin ve parmaklarının sağlamlığını kanıtladığını savundu.

False