GeriEge Yanlış iğneyle hayatı karardı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yanlış iğneyle hayatı karardı

15 yaşında bronşit tedavisi için SSK Tepecik Hastanesi'ne kaldırılan Dilek Eğritaş'a alerjisi olmasına karşın taburcu olmasına iki gün kala yanlışlıkla penisilin iğnesi yapıldı. İğnenin ucu çıkmadan komaya giren Dilek, iki ay bitkisel hayatta kaldı. İğnenin de yanındaki hastanın olduğu bir süre sonra ortaya çıktı.

KOMADAKİ genç kız Ege Üniversitesi Hastanesi'ne kaldırıldı. Üç yıl yatağa bağımlı yaşayan Dilek'in bağışıklık sistemi de çöktü. Grip mikrobu alsa bile yoğun bakıma giren genç kız şekere de yakalandı. Tedaviyi imkansızlaştıran şeker Dilek'i köşeye sıkıştırdı. Bu sırada ameliyata alınan Dilek'in solunumu durdu. Doktorların çabası sonuç vermeyince Dilek morgun yolunu tuttu. Bu sırada mucizevi olay yaşandı, genç kız görevlilerin şaşkın bakışları arasında sedyede doğruldu.

Hacettepe günleri

YAŞAMA yeniden dönen ancak 69 kilodan 40'a düşen Dilek için bu kez de kemik erimesi kabusu başladı. Bu nedenle kasıklarından takılan katater sinirleri zedeledi ve bir sabah yataktan kalkamadı. Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'nde takılan kataterin de içinde kopması ve doktorların bunu farketmemesi sonucu kalbinde iltihap başlayan Dilek, Hürriyet ve Kanal D'ye haber oldu. Kanal D'nin de yardımıyla Ankara Hacettepe Üniversitesi'ne yatırılan Dilek'i doktorlar ameliyata korktu. İltihap nedeniyle kalp ameliyatı olması gereken ancak kanı geç pıhtılaştığı için büyük riske giren Dilek, ‘‘Durumum daha da kötüye gidince doktorlar ve ben ölüm riski yüzde 90 olan ameliyata karar verdik. Zaten yaşadıklarım da ölümden daha kötü olamazdı. 5.5 saatlik ameliyatla yaşama döndüm'' dedi.

Hukuk mücadelesi

HAYATININ baharında ölümle tanışan Dilek Eğritaş, SSK Tepecik ve Dokuz Eylül Üniversitesi hastanelerine karşı hukuk mücadelesine hız verdi. Genç kız, ‘‘En güzel yaşlarım, bir stajyer öğrencinin yanlış iğnesi yüzünden hastane odalarında ölüm korkusuyla geçti. Mücadeleme sonuna kadar devam edeceğim. Benim için yepyepi bir hayat başladı. Kendimi ikinci değil, üçüncü kez hayata gelmiş gibi hissediyorum'' dedi.

False