GeriEge Uşak Müzesi taştı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Uşak Müzesi taştı

Paha biçilemeyen Karun Hazineleri’nin de bulunduğu Arkeoloji Müzesi’nde koyacak yer kalmayınca, çok sayıda tarihi eser depo ve bahçede tutuluyor

10 bini korunabiliyor

TOPRAĞINDAN tarih fışkıran Uşak'ta kazılar ve kaçakçılarla mücadelede ele geçirilen tarihi eserlerin sayısı 33 bin 609'u buldu. Eserlerin sadece 10 bini müze içinde korumalı sergilenebilirken, yer darlığı nedeniyle 23 bin 609 eserin depo ve bahçede bekletildiği belirtildi.

ABD’den geri alınmıştı

UŞAK'ın Güre Beldesi'ndeki İkiztepe Höyüğü'nden 33 yıl önce kaçak kazıyla çıkarılan ve ABD'ye kaçırılıp New York Metropolitan Müzesi'nde sergilenen Karun Hazineleri, 1993'te milyarlarca lira harcanarak geri alındı. Karun Hazineleri Uşak Arkeoloji Müzesi'nde sergilenmeye başlandı.

Yeni kazı başladı

MÜZE Müdürü Kazım Akbıyıkoğlu başkanlığındaki ekip, 1999'da İkiztepe Höyüğü'ne iki kilometre mesafedeki Yelişin tepesinde kurtarma kazılarına başladı. Burada 127 parça eser daha gün ışığına çıkarıldı. 400 metrekarelik müzede tarihi eserleri koyacak yer kalmadı.

1039 eser elegeçirildi

BU arada Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma ekipleri, kaçakçıların iştahını kabartan bölgeleri koruma altına aldı. Geçen yıl içinde düzenlenen operasyonlarda bin 39 adet tarihi eser ele geçirildi. Onlar da muhafaza edilmek üzere müzenin deposuna kaldırıldı.

False