TCD Değirmendere Römorköründe şehit olanlar gözyaşları içinde uğurlandı

Güncelleme Tarihi:

TCD Değirmendere Römorköründe şehit olanlar gözyaşları içinde uğurlandı
Oluşturulma Tarihi: Aralık 25, 2013 01:35

İZMİR Karşıyaka'daki Alaybey Askeri Tersanesi'nde denize indirilirken havuzda yan yatan TCD Değirmendere Römorkörü’nde şehit olan denizci sekiz asker, iki işçi için tören yapıldı.

Haberin Devamı

Törene Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da katılırken, şehit yakınlarının gözyaşları yürek dağladı. Bu arada geminin yan yatmadan önce yalpaladığı sırada, gemiyi terk etmeyip kurtarmaya çalıştıkları da ortaya çıktı.
Dün Alaybey Askeri Tersanesi'nde havuzda yan yatan, Mersin bölgesinde görevli Donanmaya bağlı Değirmendere Römorköründe şehit olan 8 asker ve iki işçiye otopsi yapıldı. Askerler Gaziantepli şehit Assubay Başçavuş Veysel Gündoğdu, şehit erler Çanakkaleli Süleyman Mert Paşalı, Uşaklı Fehmi Kocaman, Ispartalı Alican Bülbül, Erzurumlu Semih Sözen, Balıkesirli Serdar Baloğlu, Samsunlu Rıdvan Çöpçü, İzmirli Yavuz Arslan, İzmirli işçiler Cafer Kırbaş ve Ercan Biçer'in naaşları Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü'ne getirildi.

TERHİSİNE 5 GÜN VARDI
Değirmendere'de şehit olan er 23 yaşındaki Yavuz Arslan'ın Bayındır İlçesi'ndeki evine ateş düştü. Terhisine sadece beş gün kalan Şehit Arslan'ın Sadıkpaşa Mahallesi Hacı Sinan Caddesi numara 11/6'da yaşayan annesi Neşe Arı'ya acı haber uzun süre verilemedi. İki evlilik yapan ancak şuan çocuklarıyla yaşayan dört çocuk annesi Neşe Arı bir yakınının hasta olduğu söylenip İzmir'e getirildi ve burada acı haber verildi. Oğlunun şehit olduğunu öğrenen talihsiz anne sinir krizi geçirdi. Neşe Arı, “Oğlum bana yılbaşı hediyesi getirdi. Oğlum artık Kadifakele Şehitliği'nde bana bir saray aldı. Artık oğlum orada yatacak” diye gözyaşı döktü. Neşe Arı oğlu ile kazadan bir gün önce konuştuğunu söyleyip, “Onu bir daha göremeyeceğim” diye ağladı. Askerler şehit Yavuz Aslan'ın tabutuna Türk Bayrağı sardığı sırada Baba Zülfü Arslan ve yengesi Hatice Arslan tabuta kapanarak ağladı. Baba Aslan, “Oğlum sen nereye gittin?” diye ağıt yaktı.

Haberin Devamı

TCD Değirmendere Römorköründe şehit olanlar gözyaşları içinde uğurlandı

Şehitlerden 21 yaşındaki Uşaklı deniz er Fehmi Kocaman'ın, Banaz İlçesi'ne bağlı Ovacık Köyü'ndeki yakınları da acı haberi alınca yıkıldı. Terhisine 30 gün kalan Kocaman'ın yakınları da gözyaşlarına boğuldu.
Erlerden Serdar Baloğlu'nun cenazesini almaya gelen baba Mehmet Baloğlu “Beş aylık askerdi. Çok üzüntülüyüm. Vatan sağ olsun” dedi.
İşçilerden Üç çocuk babası Cafer Kırbaş'ın geçmişte askerlikte gösterdiği başarılardan dolayı elde ettiği sınav avantajıyla üç yıl önce tersanede çalışmaya başladığı öğrenildi. Yeni işçilerden Ercan Biçer'in de iki yılık evli olduğu, iki yıldır tersanede çalıştığı öğrenildi. Biçer'in eşi Serap Biçer, tabutun alınması sırasında “Sen nereye gidiyorsun? O artık melek oldu” diye ağıt yaktı.

Haberin Devamı

TERSANEDE TÖREN
Şahitlerin Türk Başrağı'na sarılı naaşları saat 13.00'te hayatlarını kaybettikleri Alaybey Askeri Tersanesi'ne tören için getirildi. Törene katılan şehit yakınları gözyaşı dökerken buradaki törene Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Atay, Donanma Komutanı Koramiral Veysel Kösele, Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Hasan Uşaklıoğlu da katıldı.
Alaybey Tersanesi'ndeki törende şehitler için saygı duruşu yapıldı, İstiklal Marşı okunda. Tersane Komutanı Kıdemli Albay Murat Öztürk, “Çok üzücü bir olay yaşadık. Meslek hayatımın son günlerinde böyle bir olayı yaşamak büyük üzüntü ve acı veriyor. Şehit personelimize rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Silah arkadaşlarımın ve ailelerinin acısını paylaşıyorum. Daha sonra Karşıyaka Müftüsü törene katılanlara dua ettirdi. Törenin tamamlanmasının ardından aileler şehitlerinin bulunduğu tabutlara sarılırken, törene katılan askerlerin gözyaşlarını tutamadığı gözlendi.
Törenin ardından İzmir dışına gidecek şehitlerin naaşları Çiğli Ana Jet Üs Komutanlığı'na götürülüp, burada bekleyen askeri uçaklarla memleketlerine gönderildi.

Haberin Devamı

GEMİYİ TERKETMEMİŞLER
Bir ikmal astsubay, 7 asker ile 2 sivil işçinin ölümüyle sonuçlanan facianın ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı. Olay sırasında gemide bulunan personelin, ilk sarsıntıda iskele yönüne yatan gemiyi terk etmeyip, doğrultmak için çaba sarf ettiği, ancak ‘Takarya’ adı verilen takozların kaymasıyla geminin 20 saniyede, sancak yönüne devrildiği ve gemideki yangın söndürme sisteminin devreye girip, 10 kişinin bulunduğu bölmeleri karbondioksite boğduğu öğrenildi.
Mersin bölgesinde görevli olan “TCG Değirmendere” adlı römorkör, rutin bakım için geçen Kasım ayında İzmir Tersane Komutanlığı'na getirildi. Aynı dönemde, “A6” adlı şamandıra gemisi de bakım için tersaneye geldi ve iki gemi Havuz-8'de bakıma alındı. İlk etapta su altı bakımları yapılan iki gemi, dün (Pazartesi) öğle saatlerinde denize indirilmek istendi. “Takarya” denilen besleme takozlarıyla desteklenen ve havuzun güvertesine kaynak yapılarak sabitlenen iki geminin denize indirilmesi için gerekli önlemler alındı. Geminin bakımda olması nedeniyle ikiye ayrılan gemi personelinin olay günü görevli olanlar ve Deniz Tesfiye Fabrikası Tesfiye Atölyesi'nde çalışan iki sivil işçi suya indirildiğinde sızıntı kontrolü yapmak için gemiye girdi.

Haberin Devamı

TCD Değirmendere Römorköründe şehit olanlar gözyaşları içinde uğurlandı

BESLEME TAKOZLARI KAYDI
Su alan havuz, deniz tabanına doğru yaklaştıkça ilk olarak “A6” adlı şamandıra gemisi tek teklerden kurtulup denize ulaştı. Çekiciler tarafından gemi havuzdan çıkartılırken iddiaya göre, bir sarsıntı yaşandı. Bu sırada, “TCG Değirmendere” römorkörünün besleme takozları kaydı ve iskele yönüne yattı. Bu noktada, gemi personelinin “Gemiyi terk et” sinyali doğrultusunda, dışarı çıkmaları gerekirken bunu yapmayıp balans ayarıyla gemili dengeye getirmeye çalıştı. Bu sırada, tersanede bulunan yaklaşık 10 kişilik Sualtı Onarım Timi (SOT) dalgıçları müdahale için hazırlık yaptı ve gemiye çıktı. Yaklaşık 20 dakika boyunca doğrultulmaya çalışan gemi, biranda büyük bir gürültüyle bu kez sancak yönüne doğru devrildi.

Haberin Devamı

HER ŞEY 20 SANİYEDE OLDU
Geminin hızla devrildiği sırada, güvertesinde bulunan bazı asker ve dalgıçlar havuza düştü. Yaklaşık 20 saniyede, daha kulaç atmaya bile fırsat bulamayan 17 kişinin üzerine dev gemi devrildi. Bazıları hafif yaralı, bazılarında hayati tehlike yaratmayan kırıklar bulunan 17 kişi askerler tarafından kurtarılıp ambulanslarla hastanelere kaldırıldı.

YARALI ASTSUBAY ASKERLERİ İÇİN FERYAT ETTİ
Olay sırasında yaralanan bir astsubayın, kendisine müdahale edilmesine izin vermeyip, “Benim 7 askerim gemide. Beni bırakın onlara yardım edin. Onları kurtarın” diyerek feryat ettiği öğrenildi. Yardım çığlıkları arasında yaralı dalgıçlar, kendi yaralarına aldırmadan gemiye girmek istedi. Can pazarının yaşandığı tersanede görevli komutanlar, bir yandan askerleri sakinleştirirken diğer taraftan yardım çağrısında bulundu. tersaneye, çok sayıda dalgıç sevk edildi.

KARBONDİOKSİT BOĞULMASI
Dalgıçların bir bölümü gemi altında araştırma yaparken, bir bölümü de geminin içinde bulunan 1 ikmal astsubay, 7 asker ve iki sivil işçiye ulaşmaya çalıştı. Geminin su alma ihtimali yüksek bölgesi olan şaft yolu ve makine dairesinde bulunan 10 kişiye ulaşmaya çalışan dalgıçlar, gemilerde bulunan Acil Yangın Söndürme Sistemi'nin devreye girdiğini belirledi. Yangın durumunda otomatik olarak ya da elle devreye sokulan sistemin, çarpışma sırasında, oluşan basınç nedeniyle devre girip şaft yolu ile makine dairesini karbondioksitle doldurduğu ileri sürüldü. Görüş mesafesinin oldukça düşük olmadığı makina dairesine giren dalgıçlar sekiz er ve iki sivilin üzerlerine bakım sırasında kullanılan malzemelerin devrildiğini gördü. 10 kişiyi, saatler süren çalışmanın ardından güçlükle çıkartabildi. Askeri savcılık sabah kadar tersanede inceleme ve soruşturmaya devam etti.

Haberle ilgili daha fazlası: