Taksit bitti POS gitti

Taksit bitti POS gitti

Taksitli şatış bitince pos cihazlarını bankaya teslim etmeye başladılar.

Haberin Devamı

Kuyumcudan hükümete tepki var
İZMİR’de bazı kuyumcular, 1 Şubat 2014 tarihinden itibaren taksitle satış yapmalarının yasaklanması üzerine pos cihazlarını bankalara geri vermeye başladı.
Kredi kartı ile altın alışverişine 1 Şubat’tan itibaren son verilmesine kuyumcu sektörünün tepkileri sürüyor. Pos cihazlarını söküp, bankalara teslim etmeye başlayan kuyumcular, bu uygulamanın zararını hem vatandaşın hem de esnafın çekeceğiz öne sürdü. Batı Anadolu ve İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Yılmaz Uça, kuyumcu esnafının cirosunun yüzde 70’ini kredi kartı ile taksitli satışların oluşturduğunu belirterek, “Daha ilk günlerden bu olumsuzluk çarşıya yansıdı. Buradan hareketle, bu uygulama devam ederse işyeri kapatmalar başlayacak. Taksitli satışların kaldırılması, sektörümüze vurulmuş bir darbe oldu. Bu uygulamaya tepki gösterenler arasında hükümeti daha önce destekleyenler de var. Zaten ilk tepkiler, bankaların altın satışına izin verilmesiyle başlamıştı. Bu konuda, hükümeti yanlış yönlendiren bürokratlar olabilir ve bu yanlışlıktan bir an önce dönülmeli” dedi.

Kredi kartıyla altın alışverişine son verilmesine kuyumcuların tepkisi sürüyor. Birden fazla pos cihazı kullanan kuyumcular, işler bıçak gibi kesilince, boşuna para ödememek için söküp bankalara teslim etmeye başladı. Tek pos cihazına dönen kuyumcular, uygulamanın zararını hem vatandaşın, hem de esnafın çekeceğini öne sürdü.
Batı Anadolu ve İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Yılmaz Uça, kuyumcu esnafının cirosunun yüzde 70’ini kredi kartıyla taksitli satışların oluşturduğunu söyledi, “Daha ilk günlerden bu olumsuzluk çarşıya yansıdı. Sektör darbe aldı. Uygulama devam ederse kapatmalar başlayacak. Yanlıştan bir an önce dönülmeli” diye konuştu.

Haberle ilgili daha fazlası: