GeriEge Son yolculuğuna uğurlandı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Son yolculuğuna uğurlandı

Son yolculuğuna uğurlandı
refid:29800099 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

İZMİR’de, tedavi gördüğü hastanede 84 yaşında hayatını kaybeden gazeteci, yazar, şair, eleştirmen Tarık Dursun K, son yolculuğuna uğurlandı. Tarık Dursun’un, cenaze töreninde sevenleri gözyaşı döktü.

Son dönemde İzmir’de yaşayan yazın ve sanat dünyasının çok yönlü sanat adamı Tarık Dursun K, evinde rahatsızlanınca Alsancak Devlet Hastanesi’ne, kaldırıldı. Hastanede tedavisi sürdüğü sırada Tarık Dursun K, dün saat 16.00’da akciğer yetmezliğine bağlı hayatını kaybetti. İzmir doğumlu olan, yaşamının son dönemlerini da çok sevdiği Foça ve Karşıyaka ilçelerinde geçiren Tarık dursun K’nın ailesi İzmir’de toprağa verilmesine karar verdi.

CENAZE TÖRENİ DÜZENLENDİ

Son yolculuğuna uğurlandı

Tarık Dursun K’nın cenazesi, tören için Bostanlı Beşikcioğlu Camii’ne götürüldü. Burada taziyeleri oğlu Muzaffer K ve kız kardeşi Esin Üçel kabul etti. Sevenlerinin büyük üzüntü yaşadığı törende, Tarık Dursun K’nın, bakımını ve yardımcılığını yapan Satı Akkal’ın da büyük üzüntü yaşadığı gözlendi.

Acılı aileyi, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş ile Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar da yalnız bırakmadı. Aziz Kocaoğlu, yaptığı kısa açıklamada, ünlü yazarla keyifli sohbetlerinin olduğunu, eserlerinin kendilerini aydınlatmaya devam edeceğini söyledi.

Tarık Dursun K’nın cenazesi, ikindi vakti kılınan namazın ardından ise, Çiğli Mezarlığı’nda son yolculuğuna uğurlandı.

MEZARTAŞI YAZISINI KENDİSİ YAZMIŞ

Cenaze töreni sırasında Esin Üçel, ağabeyinin kendisi için hazırladığı mezartaşı yazısını da gösterdi. Tarık Dursun K’nın mezartaşına yazılmasını istediği yazıda, "Dur ziyaretçi, bilmeden önünde durduğun bu mezar, şöhrete doymamış bir yazara aittir. Ey vatan gözyaşın dinsin, yetişti. Çünkü Tarık Dursun, inanın hayat bir baston ile bir bastonsuza yaraşır. Ölmem ölmem deme, Tarık Dursun bal gibi sen de ölürsün" gibi esprili sözler yer aldı.

BAKICISINA ÜZÜLMÜŞ

Bu arada Tarık Dursun K’nın bir süre önce, bakıcısının neden olduğu olay sonrasında büyük üzüntü yaşadığı öğrenildi. Yaklaşık 7 yıldır Tarık Dursun K’nın bakıcılığının yanı sıra tüm mali işlerini de yürüten H.B.’nin, zimmetine para geçirdiği öne sürüldü.

Bakıcı hakkında da aile, savcılığa suç duyurusunda bulundu. Ünlü yazarın da bunu öğrendikten sonra büyük üzüntü yaşadığı ifade etti.

TARIK DURSUN K KİMDİR?

Anadolu Gazetesi, Yeni Gün, Ankara Ulus, Yeni İstanbul ve Vatan gazetelerinde gündelik yazılar, Pazar Postası ve Akis dergilerinde sinema eleştirileri yazan, senaryo yazıp rejisörlük yapan Tarık Dursun K sanat dergileri de çıkardı. Şiirle başladığı yazın hayatına hikayeyle devam eden Tarık Tursun K, sanatın hemen her dalında eserler verdi. Romanlar, denemeler, eleştiriler, çocuk kitapları yazan, Tarık Dursun K çeviri de yaptı.

1961 Türk Dil Kurumu Hikaye Ödülü, 1967 Sait Faik Hikaye Armağanı, 1984 Orhan Kemal Roman Armağanı, 1985 Sait Faik Hikaye Armağanı, 1987 Türkiye İş Bankası Büyük Edebiyat Ödülü, 1991 Yunus Nadi Roman Armağanı, 2006 Sedat Simavi Edebiyat Ödülü’nü kazanan Tarık Dursun K geçtiğimiz yıl İzmir Gazeteciler Cemiyeti Onur Üyeliği’ne alınmıştı.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle