GeriEge RES alanında piknik
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

RES alanında piknik

RES alanında piknik
refid:27766976 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

İZMİR'in Urla İlçesi'ne bağlı Ovacık Köyü'nde, yapımına başlanan Rüzgar Enerjisi Santrali Projesi'nde, ağaçların kesilmeye başlamasıyla doğayı korumak için nöbete başlayan, çevreciler ve köylüler, mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı vermesi ardından türbinin kurulacağı alanda piknik yaptı. Kendilerine destek verenler için mayalı hamurun kızgın yağda pişirilmesi ile hazırlanan 'pişi' yapan direnişin sembollerinden 68 yaşındaki Emine Nalcıoğlu, "Ağaçlarımız için çok üzüldük. Onlar benimle büyüyen ağaçlar. Ağaçlarımıza bize bıraksınlar. Santrali başka yerde yapsınlar" dedi.

RES alanında piknik

İzmir'in Urla İlçesi'ne bağlı Ovacık Köyü'nde, ormanlık alanını da içerisine alan bölgede, RES projesi için çalışma başlatıldı. Geçen pazar günü de orman ekiplerinin ağaç kesimine başlaması üzerine, hem köylüler hem de çevreciler ayaklandı, ağaç kesilen bölgede nöbete başladı. Bu sırada daha önceden köylüler adına İdare Mahkemesine ve Danıştay'a yürütmenin durdurulması için ayrı davalar açıldı. İtiraz başvruları sonuçlanıncaya kadar ağaç kesiminin durdurulmasını isteyen Ovacık köylülerini sevindiren haber, İzmir 2'nci İdare Mahkemesi'den geldi. Mahkeme, proje inşaatının başlaması için en önemli koşullardan birisi olan imar planına yapılan itirazı görüşüp, bunun için yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Mahkeme kararında, ağaç kesiminin yapılması durumunda, gelecekte telafisi olmayan sonuçlar doğuracağı için aldığı öğrenildi. Urla'da, 20 ağaç kesildikten sonra gelen yürütmeyi durdurma kararı çoğu 100 yaşına yakın, 1786 kızılçam ağacını şimdilik kurtardı. Soma Yırca Köyü'nde 6 bin 666 zeytin ağacı için geciken yargı kararı Urla'da tam zamanında geldi.
RES alanında piknik

KÖYLÜLER DESTEK VERENLERİ MİSAFİR ETTİ
Mahkemenin kararıyla büyük sevinç yaşayan Ovacık köylüleri, hem kararı kutlamak hem de kendilerine destek veren çevrecilere teşekkür etmek için piknik düzenledi. Çevreciler de, doğa yürüyüşünün ardından RES türbinlerinden birisinin kurulacağı alandaki pikniğe katıldı. Köylüler kutlama pikniğine gelenlere pişi yaptı, buradaki ormanlık alanda beslenen keçi ve koyunların, sütünden elde edilmiş peynir, bölgenin zeytinlerinden ikram etti.
RES alanında piknik

AĞAÇLARIMIZI BİZE BIRAKSINLAR

Misafirlerine kendi elleriyle pişi yapıp çay ikram eden, direnişin sembol isimlerinden 68 yaşındaki Emine Nalcıoğlu, kararın kendilerini mutlu ettiğini söyledi. Emine Nalcıoğlu, şöyle dedi:
"Kesilen ağaçlarımız için çok üzüldük. Onlar benimle büyüyen ağaçlar. Ağaçlarımızı bize bıraksınlar. Santrali başka yerde yapsınlar" dedi. Köy muhtarı Veysel Erköse de, "Biz kararı kutlamak için burada toplandık. Çünkü önemli bir mücadele verdik. Bizler RES'lere karşı değiliz. Sadece böyle ormanlık ve doğal güzellikteki alanlara yapılmasın istiyoruz."
Köylülerin mücadelesinde önemli katkı sunan ve yürütmeyi durdurma kararı alınmasının sağlayan Avukat Hande Atay ise, kararın önemli olduğunu ama bunun ilk ayağı oluşturduğunu, bundan sonra da mücadelenin hukuk yoluyla süreceğini, en azından ağaç kesiminin şimdilik engellenmesinin kendilerini mutlu edeceğini ifade etti. Doğa yürüyüşüne katılan ve katılımcılarla birlikte, 'İzmir Marşı'nı söyleyen Urla Kent Konseyi üyelerinden Ali Yanar ise, üyelerine ağaçların kesilmesi durumunda hangi güzellikleri, kaybedeceklerini göstermek istediklerini söyledi.
RES alanında piknik


TOMRUKLAR TOPLANDI

Geçen Pazar günü işçilerce kesilen yaklaşık 20 kızıl çam ağacının tomrukları toplanmaya başlandı. Alanın bir yanında çevrecilerin pikniği sürerken diğer yanda işçiler tomrukları traktörlere yükleyip orman işletme şefliğine götürdü.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle