Piri Reis Üniversitesi gemisi İzmir’de

Piri Reis Üniversitesi gemisi İzmir’de

İSTANBUL’dan geçen 21 Temmuz’da hareket ederek Karadeniz, Ege ve Akdeniz’de seyir yapan "Piri Reis Üniversitesi" eğitim ve staj gemisi, önce Çeşme’ye sonra İzmir’e geldi. Denizcilik alanında eğitim veren 9 fakülte ve yüksekokuldan 26’sı kız 190 öğrencinin hem eğitim hem de staj yaptığı Piri Reis Üniversitesi eğitim gemisi, İzmir Alsancak Limanı’na yanaştı.

Haberin Devamı

Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan, Ulusoy Çeşme Limanı’na yanaşan Piri Reis Gemisi’nde Çeşme Kaymakamı Mustafa Erkayıran, Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, Çeşme Liman Başkanı Nihat Tozman, Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi Meclis Başkanı Geza Dologh, Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk ile Çeşme denizcilik protokolüne akşam yemeği verdi. Denizcilik alanında eğitim veren 9 fakülte ve yüksekokuldan 26’sı kız 190 öğrencinin hem eğitim hem de staj yaptığı Piri Reis Üniversitesi Eğitim Gemisi, Çeşme’den sonra İzmir Alsancak Limanı’na yanaştı. Gemi, İzmir Alsancak Limanı’nda iki gün kaldıktan sonra İstanbul’a hareket edecek.

Piri Reis Üniversitesi gemisi İzmir’de

Haberin Devamı

DTO İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk; 1986’da Ankara Feribotu olarak seferlere başlayan geminin, 2015 yılında Deniz Ticaret Odası tarafından Türk Deniz Eğitim Vakfı’na (TÜDEV) bağışlandığını ve denizcilik eğitimi ve stajı maksadıyla Piri Reis Üniversitesi hizmetine verildiğini söyledi. Son yıllarda Türk deniz filosunun gerilediğini belirten Öztürk, Türk bayraklı geminin az olması nedeniyle öğrencilerin staj yapmakta zorlandığına dikkat çekti. Öztürk, "Türkiye’de denizcilik eğitiminin en büyük sorunu gemide staj olanaklarının sınırlı olması. Piri Reis Üniversitesi Eğitim ve Staj Gemisi ile denizcilik eğitimimizdeki büyük boşluk dolmuş oldu" dedi.

Piri Reis Üniversitesi Eğitim Gemisi’nde, Piri Reis Denizcilik Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ergün Demirel başkanlığında 6 öğretim elamanı görev yapıyor. Gemide öğrencilere hem teorik hem de uygulamalı eğitimler veriliyor. Gemi, eğitim ve staj gemisi olarak, 11’i zabit olmak üzere 56 gemi personeli ile donatıldı.

Haberle ilgili daha fazlası: