GeriEge Pazar Sohbeti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Pazar Sohbeti

Bir modele imza

‘‘Bölgesel bir şirket olarak doğduk, ulusal bir kuruluş haline geldik. Hatta zaman zaman evrensel bir kuruluş olmayı başardık''

EGELİ 99 tekstil işletmesinin biraraya geldiği, ihracatta dev bir modelin öncüsü EGS'nin Yönetim Kurulu Başkanı Selami Gürgüç, yeni bin yıla yeni heyecanlar ve hedeflerle girdiklerini söylüyor. EGS Holding'in gayrimenkul, sigorta, dış ticaret gibi şirketleri ve bankasıyla evrensel bir kuruluş olduğuna dikkat çeken Gürgüç, diğer sektörlerin de kendilerini örnek aldığını belirtiyor. Grubun 2000'li yıllarda Türkiye'nin aktör kuruluşu olacağına inanan Gürgüç, bu haftaki konuğumuz. EGS'nin başarılarını, misyonunu, hedeflerini ve projelerini konuştuk.

1993'te 99 kişiyle çıktığınız yolda büyük mesafe katettiniz. EGS hedeflerine ne ölçüde ulaştı?

EGS bugüne kadar siyasi ve ekonomik istikrarsızlığa rağmen hedeflerine ulaştı. EGS'yi dünya ticaretinden KOBİ'lerin daha fazla pay almasını sağlamak için kurduk. Finansal ve bürokratik engellere karşı bir dış ticaret modeli oluşturduk. Bugün Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın da örnek gösterdiği bir oluşum EGS. Bu da bizim için gurur kaynağı. Bölgesel bir şirket olarak doğduk, ulusal bir kuruluş haline geldik. Hatta evrensel bir kuruluş olmayı başardık. Hedeflerimizi koyarken hiçbir zaman bölgesel ve ulusal olmakla yetinmedik. Altyapımızı da bu doğrultuda oluşturduk.

Başarının kapsamını biraz daha açar mısınız?

Bana göre EGS bir şeyi başardı. Ortaklarına verdiği sözü tuttu. (Bilgimizi paylaşalım, gücümüzü birleştirelim) diye yola çıktık. Bilgimizi paylaştık, gücümüzü birleştirdik ve şimdi de yürümeye devam ediyoruz. Sınırlı kaynaklarla çok önemli işler başardık. Herşeyden önce birlikte hareket etmenin önemini herkese göstermiş olduk. Ege ve Türkiye'nin aydınlanması için EGS çok şey yaptı. Bugün Türkiye bütçesi büyüklüğündeki şirketlerin bile birleşme ihtiyacı duyduğunu görüyoruz. Artık ‘‘Az olsun benim olsun'' değil, ‘‘Çok olsun, hepimizin olsun'' anlayışı hakim.

Yeni yüzyıldaki hedefleriniz neler?

2000 yılı çok önemli bir dönemeç. Çünkü, üçüncü bin yılın ilk yılı. Sanal ticaretin başlayacağı, zaman kavramının tamemen ortadan kalkacağı, fiziki yerlerin önemini yitireceği bir dönem başlıyor. EGS de bu döneme ayak uyduracak. Bilgi sistemiyle, insan kaynaklarıyla yeni bin yüzyıl için örgütlenmesini yapıyor. Ciddi hedefleri de var. EGS, 2000'li yıllarda Türkiye'nin aktör kuruluşu olmayı hedefliyor.

Grubun en önemli projesi Adapazarı Serbest Şehir. Ne durumda?

Ekonomik krize rağmen başarılı yatırımlar içindeyiz. Adapazarı ile İzmit arasında kurulacak, Türkiye'nin en büyük serbest bölgesiyle ilgili bütün işlemler bitti. Sadece yargı sorunu var. Mimarlar Odası'nın yer seçimi ve arsayla ilgili Danıştay'a başvurusu var. Bu davanın olumsuz sonuçlanacağını sanmıyorum. Ama yargı sürecinde olan bir konuyla ilgili yorum yapmak da istemiyorum. Türkiye'deki tüm serbest bölgelerin toplamından daha büyük olacak bu serbest bölgenin temelini, yıl sonuna kadar atmayı hedefliyoruz. Çok iddialı bir proje bu. Kaynak sorunu yok. Yap-işlet-sat modeliyle yapılacak. Bu projenin ve holdingin halka arz çalışmaları için Japon Na-Mura şirketi 2.5 milyon dolarla ortak oldu. Dünyanın bir çok ülkesinde faaliyet gösteren şirketlerle de bu proje için işbirliği yapıyoruz.

Mimarlar Odası niye itiraz ediyor?

Türkiye kurum ve kuruluşlarıyla tezatlar ülkesi. Ülke için çok önemli bir proje kaprisler nedeniyle ikinci plana atılabiliyor. Adapazarı Serbest Bölgesi'nin tek başına ihracat hedefi 20-25 milyon dolar. Ufkunuz geniş, hedefleriniz büyük ve doğru olursa başarılmayacak şey yok. Bizim Adaparazı Serbest Bölgesi projemiz de böyle. GAP'tan çok daha önemli bir proje bu.

Halka arz çalışmalarınız nasıl gidiyor?

EGS Holding'in halka arzıyla ilgi çalışmalarımız son hızıyla sürüyor. Ancak ben bu konuda çok fazla açıklama yapmak istemiyorum. Çünkü, spekülasyon yaratmak istiyormuş izlenimi veriyor bu tür açıklamalar.

Gündeminizde yeni projeler var?

İstanbul'daki iş merkezi, Denizli ve Karşıyaka EGS Park projeleri krize rağmen zamanında bitti. Bence bu çok önemli. Şu anda da Adapazarı dışında bir projemiz yok. Yani 2000 EGS için Adapazarı dışında çivi çakılacak bir yıl değil. Önümüzdeki yıllar için insani ve fiziki yatırımlarımızı, bilgi sistemlerine dönük yatırımlarımızı tamamlamaya çalışıyoruz.

EGS Holding'in yapılanmasında değişiklikler olacak mı?

Şu anda 700'ün üzerinde ortağımız oldu. Ana sözleşmemizi yeniliyoruz. Odalarda olduğu gibi bir ortaklar meclisi oluşturmak çalışmalarımız tüm hızıyla sürüyor.

KİMDİR?

1943'te Aydın'da doğan Selami Gürgüç, İstanbul Gazeticilik Yüksekokulu'nu bitirdikten sonra Fransa'da Yönetim ve İş İdaresi okudu. Sorbonne Üniversitesi'nde sosyal psikloji doktorası yapan Gürgüç, 1977-1980 arasında Aydın Milletvekili olarak TBMM'de yeraldı. 1980'den sonra Fortuna Tekstil'i kuran ve Ege Bölgesi Hazır Giyim İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu üyeliğine seçilen Gürgüç, 1990-1994 arasında İZFAŞ'ta murahhas üye ve genel müdür olarak görev yaptı. EGS Dış Ticaret AŞ'nin, EGSBANK'ın, TARGEV Tekstil Araştırma Geliştirme Vakfı'nın kurulmasına öncülük eden Gürgüç, halen EGS Holding Yönetim Kurulu Başkanı. Gürgüç, evli ve bir kızı var.

False