GeriEge Pangalos: Vize kolaylaşacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Pangalos: Vize kolaylaşacak

Pangalos: Vize kolaylaşacak
refid:15815865 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

6. Türk-Yunan Medya Konferansı Swissotel Grand Efes’te başladı. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, iki ülke arasında bir taraftan ihtilaflar olurken bir taraftan da tarihi uzlaşmalara imza atıldığını söyledi.

Yazıcı, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 3 milyar dolar düzeyine ulaştığını belirterek, Yunanistan’dan Türkiye’ye gelen turist sayısı 2001’de 156 bin civarındayken bugün 572 bine ulaştı. Türkiye’den Yunanistan’a giden kişi sayısı 110 binden 413 bine çıktı. Bu sonuç aynı zamanda ilişkilerin yumuşamasında diyaloğun sağlanmasında yapıcı rol oynadı” dedi.

Anlaşmalar imzalandı

Bir süre önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Yunanistan’a tarihi bir ziyaret gerçekleştirdiğini ve iki ülke arasında 21 anlaşmanın imzalandığını anlatan Yazıcı, vizelerin kalkması yönünde atılan adımların da iki ülke ilişkilerinin gelişmesi bakımından büyük önem taşıdığına dikkat çekti.
Yazıcı, 1952 yılından beri gerçekleşmeyen Cumhurbaşkanlığı düzeyinde ziyaretin artık yapılmasını diledi.
Yunanistan Başbakan Yardımcısı Theodoros Pangalos ise bugün iki ülke arasindaki en büyük sornunun kıta sahanlığı olduğunu vurguladı.
Yeşil pasaportluların artık Yunanistan’a serbest, vizesiz girdiğini, yıl sonuna kadar vize olaylarında kolaylaştırmaların olacağını belirten Theodoros Pangalos, “Çünkü kara sınırları olan ülkeler uygulaması yapacağız, Şengen harici de olabilir, dahili de olabilir. Bizlerin de bu uygulamaya şekil bulmamız lazım. Büyük bir uzun süreç olmasa da, kısa süreli de olsa, daha serbest bir vize almadan kolaylıkla iki ülkeyi ziyaret edebilmeli” dedi.

Türk ekonomisini övdü

Pangalos, Türkiye’de siyasetçiler arasında olan bir takım anlaşmazlıklar olmasına rağmen halkın kurumsal değişikliği kabul ettiğini söyledi, “Ekonominin büyük dayanaklarından biri ihracatın artmasıdır. Sizler de hakikaten bu ekonomik alanda büyük başarı sağladınız. Umarım bu istikrarlı olacaktır. Maalesef Yunanistan’da olumsuz durumdayız, ben bunları söylemek zorundayım” dedi.
İzmir Valisi Cahit Kıraç, Türk ve Yunan gazetecileri arasındaki diyaloğu geliştirmeyi, ön yargısız bir iletişim ortamında gerçeklere dayalı iyi ilişkiler kurmayı amaçlayan konferansın iki ülke ilişkilerinin gelişmesine büyük katkı sağlayacağını söyledi.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise 1999’da Türk ve Yunanlı gazeticilerin kurduğu Temas Grubu’nun iki ülke arasındaki barış kültürünü, dostluğu, sevgiyi ve işbirliğini geliştirme konusunda ciddi bir kamuoyu oluşturduğunu söyledi.

Amaç ortak kuruluş

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ise, “Sınır kapılarındaki ve kafalardaki bariyerleri kaldıralım” derken Temas Grubu üyesi Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi ve Panagiotis Kaliapanos ile konuşmalarında ilişkilerde bugüne kadarki süreci anlattı. Ekşi, Türk ve Yunan gazeticiler olarak Temas Grubu’nu ilk kurduklarında her iki halk arasındaki önyargıları kırmak için birlikte hareket etme kararı aldıklarını açıkladı. Medyanın hakaret içeren başlıklarının son dönemde artık görülmediğine dikkat çeken Ekşi, “Diyaloğun artması sonucu artık amacımız ortak bir meslek kuruluşu kurmaktır. İzmir’de bunları konuşacağız” dedi.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle