GeriEge Nimet artık sağlıklı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Nimet artık sağlıklı

Nimet artık sağlıklı
refid:27771277 ilişkili resim dosyası

HENÜZ 5 yaşındayken karaciğer yetmezliği nedeniyle Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi’nde babasından yapılan nakille hayatta kalan Nimet Marmara, 8 yaşında yine rahatsızlandı. Antakya’dan diğer üç kardeşi de alarak İzmir’e taşınan Marmara ailesi, “Yaşaması için tek çare kadavradan nakil” denince beklemeye başladılar.

Nimet’in sürecini anlatan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sema Aydoğdu, babadan yapılan nakilden sonra, çocuk nakillerinde görülen “safra kanallarının farklı büyüklüklerde olması nedeniyle darlıkların ortaya çıkması” sorununun Nimet’te de yaşandığını, daha sonra yapılan cerrahi müdahalelerin başarılı olamadığını kaydetti.

Yaşama gönülden bağlı
Prof. Dr. Aydoğdu, “2012 yılından itibaren Nimet’i tekrar Ege Üniversitesi Karaciğer Nakil Programı’na yazdırdık. Nimet çok hayata dönük, süslü, çok akıllı bir çocuk. Safra yollarının karaciğere zarar vermemesi için safranın bir kısmının dışarı alınmasını sağlayan bir hortumu vardı. Ancak ellerdeki çomaklaşma karaciğer safra yollarının tıkanmasının verdiği ikinci hastalığın yani sirozun epey ilerlediğini gösteriyordu” dedi.

Nimet artık sağlıklı


Hayat veren bir bebek
Nimet’in bekleyişinin kadavradan donör bulunmasıyla son bulduğunu belirten Prof. Dr. Aydoğdu, “Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi yoğun bakımda 13 aylık bir bebek çok fazla havale nöbetleri geçirme nöbetleri ile geliyor. Aslında gelişimi, kilosu normal bir çocuk. Metabolik hastalığı, enfeksiyonu yok, ama nöbetleri durdurulamıyor. Sonuçta bu bebek yoğun bakımda beyin ölümüne girdi. Bebeğin karaciğeri ailenin isteğiyle kadavra listesine girdi” bilgilerini verdi.
Doğum günü müjdesi
2.5 yıldır nakil bekleyen 10 yaşındaki Nimet Marmara, doğum gününe üç gün kala Medikalpark Hastanesi’nde Ünal Aydın ve ekibinin başarılı ameliyatıyla sağlığına yeniden kavuştu. Nimet’in babası İsmail Marmara, “Mutluluğumuz tarif edilemez. Burukluk da var tabii. Bize bağışta bulunan bebeğin ailesine çok teşekkür ederiz. Nimet’in kontrolleri için İzmir’de kalmaya devam edeceğiz” dedi.

False