Mühendislerden YÖK'e tepki

Mühendislerden YÖKe tepki

YÜKSEK Öğretim Kurumu’nun (YÖK) teknik öğretmenlere mühendislik ünvanı verilmesini sağlacak programına TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu, ÖSYM İzmir Hizmet Binası önünde yaptığı basın açıklamasıyla tepki gösterdi.

Haberin Devamı

Meslek odası başkan ve temsilcileri “AKP elini mesleğimizden çek”, “YÖK elini mesleğimizden çek” sloganı attı. Dönem Söscüsü Ferdan Çiftçi, YÖK’ün “28 Şubat mağduriyetini giderme’ iddiasıyla 20 yıl önceki yönetmeliği uygulamaya karar verdiğini, dalga geçer gibi hazırlanan sınav soruları ve 100 TL bedelle mühendislik unvanı dağıtmaya hazırlandığını söyledi. Sayıları 72 bini bulan teknik öğretmenlerin ortaokul öğrencilerinin seviye belirleme sınavlarının da altında kalan basitlikte sorulara yanıt vermesi durumunda mühendislik programına alınacaklarını belirten Çİftçi, “Yapılan mühendislere haksızlıktır. Ayrıca mühendislik fakültelerine girmeyi amaçlayan gençlerin de geleceklerinin risk altına alındığı bir yanlış yapılıyor” dedi.

Teknik eğitim fakültelerini kapatan ve teknik öğretmenleri işsiz bırakan YÖK’ün sorunu 72 bin öğretmene muhendislik ünvanı vererek çözmeye çalıştığını belirten Çiftçi, ancak mühendisleri yüzde 25’inin işsiz ya da meslek dışı işlerde çalıştığını görmezden geldiğini söyledi. Çiftçi, “Bu uygulamayla teknik öğretmenlerin işsizliğine çözüm bulunacağı kocaman bir yalandır. Çare bu öğretmenlerin ara eleman yetiştiren teknik okullarda istihdamına yönelik çözümlerin geliştirilmesidir” dedi. Çiftçi, 21 Temmuz’da ÖSYM tarafından yapılacağı ilan edilen “Teknik öğretmenler için Mühendislik Tamamlama Programları Giriş Sınavı’nın bir an önce iptal edilmesini istediklerini açıkladı, “Sınav iptal edilmediği takdirde, mühendisler ve mühendislik öğrencileri örgütlü olharak mücadele edeceğiz” dedi.

Haberle ilgili daha fazlası: