GeriEge Metan kurbanlarına spor salonunda veda
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Metan kurbanlarına spor salonunda veda

Metan kurbanlarına spor salonunda veda
refid:23536078 ilişkili resim dosyası

MUĞLA’nın Milas İlçesi, Güllük Beldesi’ndeki bir atık su terfi istasyonunda metan gazından zehirlenerek yaşamını yitiren 7 işçiden 5’i dün Milas’ta gözyaşları içinde son yolculuklarına uğurlandı.

İşletme Müdürü Mustafa Öztürk’ün cenazesi İstanbul’un Kartal İlçesi’ne, işçilerden Özcan Özkan’ın cenazesi ise toprağa verilmek üzere memleketi Konya’ya gönderildi.
Güllük Beldesi, Karamersin Mevkisi’ndeki özel bir işletmeye ait atık su pompalama istasyonunun bakımını yapan işçilerden Mevlüt Özbakır (48), pazartesi günü öğle saatlerinde metan gazından zehirlendi. Arkadaşlarını kurtarmak için peşinden depoya inen elektrik teknisyeni Yüksel Kum (46), kanalizasyon altyapı elemanı Özcan Özkan (51), işçiler Fikret Özdemir (37), Hasan Özgür (43), Serkan Miral (27) ve iştemenin Güllük Şube Müdürü Mustafa Öztürk (39) de zehirlenip yaşamlarını yitirdi. Muğla Adli Tıp Kurumu’ndaki otopsinin ardından İşletme Müdürü Mustafa Öztürk’ün toprağa verilmek üzere İstanbul’un Kartal İlçesi’ne, işçilerden Özcan Özkan’ın cenazesi de memleketi Konya’ya gönderildi.

Gözyaşları durmadı
Diğer 5 işçinin cenazeleri için ise Güllük Belediyesi İsmail Yiğit Spor Tesisleri’nde öğlen tören düzenlendi. Törene, Muğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer, CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, CHP Muğla Milletvektilleri Tolga Çandar, Nurettin Demir, CHP İl Başkanı Mustafa Öztürk, CHP’li Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Güllük Belediye Başkan Vekili Tevfik Kırçın ve ölenlerin yakınlarının da aralarında bulunduğu 1200 kişi katıldı. Arıtma tesisinin Ankara ve İstanbul’dan gelen toplam 6 yetkilisi ise, yoğun tepkiler üzerine cenaze törenine katılmayıp, Bodrum’da bekledi.

Ölen 5 işçinin üzerine Türk Bayrağı serilip, çiçek konulan naaşları tören alanına getirildiğinde, sinir krizi geçiren yakınlarına olay yerinde hazır bekletilen ambulansta müdahalede bulunulup, sakinleştirici iğne yapıldı.

Yakınlarından tepki
Törende, yaşamını yitiren işçilerin yakınları CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya ve milletvekillerine arıtma tesisindeki facianın ihmalden yaşandığını ileri sürüp, sorumluların belirlenip, gereken işlemlerin yapılmasını ve 2008 yılında faaliyete geçen arıtma tesisini işleten özel şirket hakında gereken
yasal işlemlerin yapılmasını istedi.

İŞLETENLER SUÇLU
Milas Makine Mühendisleri Odası Şube Başkanı Onur Onay, “Bu arıtma tesisinin çalıştırılmaması, iş sağlığı ve iş güvenliği açısından yasalara aykırı olduğunu raporlarla mahkemelere bildirildi. Bu tesisin geçici kabulünü yapanlar başta olmak üzere işletenler en büyük suçludur. Bu 7 canın ölümünde külliyen ihmal vardır” dedi. Onay’ın bu açıklamasına ölenlerin yakınları tepki gösterdi. Levent Tanyeli, “Bugüne kadar neredeydiniz? Nerede bu ihaleyi yapanlar, yaptıranlar? 7 canın bedelini kim nasıl ödeyecek?” dedi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle