GeriEge Laodikya kazılarına hava muhalefeti arası
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Laodikya kazılarına hava muhalefeti arası

Laodikya kazılarına hava muhalefeti arası

DENİZLİ’deki Laodikya Antik Kenti’nde kazı çalışmalarına olumsuz hava şartları nedeniyle ara verildiği bildirildi. Antik kentte ilk kazı çalışmalarının başladığı 2003 yılından bu yana 3 bin 663 eserin gün yüzüne çıkarıldığı açıklandı.

Laodikya kazılarına hava muhalefeti arası

Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin 19 Ağustos 2008 tarihinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yaptığı protokolle işletmesini üstlenip, kazı çalışmalarına destek verdiği Laodikya Antik Kenti’ni gün yüzüne çıkarmak için yapılan kazı çalışmalarına soğuk ve yağışlı hava nedeniyle 1 Mart 2016 tarihine kadar ara verildiği duyuruldu. Denizli Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada, antik kentten 2003-2007 arasında 1267, büyükşehir belediyesine devredildiği 2008 yılından bu yana ise, 2 bin 396 olmak üzere toplam 3 bin 663 eserin gün yüzüne çıkarıldığı, birçok eserin de restorasyonunun gerçekleştirildiği belirtildi.

Laodikya kazılarına hava muhalefeti arasıPamukkale Üniversitesi (PAÜ) Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek’in kazı başkanlığını yaptığı Laodikya Antik Kenti’nde, sürdürülen gezilerde geçen yıl Stadyum Caddesi, İmparator Traian Çeşmesi, Traian Çeşmesi Meydanı, Atriumlu Yönetici Binası, Merkezi Propylon, Kuzey (Kutsal) Agora, Güney Portik, Laodikya Kilisesi’nde çalışmalar yapıldığı kaydedildi.

2015’te gün yüzüne çıkarılan 1900 yıllık Su Yasası, Dokuma Tanrıçası Athena heykeli ve Roma Tanrısı Lanus heykelinin büyük dikkat çektiği de vurgulanıp, aynı yıl 19 eserin de restorasyon-konservasyon çalışmaları tamamlandığının altı çizildi. Laodikya Antik Kenti’nin Türkiye’de 12 ay üzerinde kazı ve restorasyon yapılan tek ve en büyük kazı alanı olduğu da vurgulanan açıklamada, "2013 yılında UNESCO’nun Geçici Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınan antik kente geçen yıl dünyada Tripadvisor Mükemmellik Sertifikası da verildi" denildi.

AK Partili Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, "Geçmişte yılda 2-3 ay kazı ve restorasyon yapılan antik kentteki çalışmalar Büyükşehir Belediyesi’ne devredildiği günden itibaren yılın 12 ayı devam etti, kazılar ve restorasyon çalışmaları hiç durmadı. Antik kent hızla gün yüzüne çıkmaya devam etti. Yerel yönetim olarak Laodikya ile de Türkiye’ye örnek olacak bir başarının altına imza attık. Emeği geçen herkesi kutluyorum" dedi.

False