GeriEge Kültürlerarası köprü kuracaklar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kültürlerarası köprü kuracaklar

Kültürlerarası köprü kuracaklar
refid:10787314 ilişkili resim dosyası

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin Avrupa Birliği ve Türkiye Arasındaki Sivil Toplum Diyaloğunun Geliştirilmesi Projesi Üniversiteler Hibe Programı kapsamında on öğrenci, Almanya’daki akranlarıyla buluştu.

ÇANAKKALE Onsekiz Mart Üniversitesi’nin (ÇOMÜ) Avrupa Birliği ve Türkiye Arasındaki Sivil Toplum Diyaloğu’nun Geliştirilmesi Projesi Üniversiteler Hibe Programı kapsamında yürüttüğü ’AB ve Türkiye: Kimlikleri Yakınlaştırmak, Kültürlerarası Köprüler Kurmak’ projesi çerçevesinde, Türkiye’nin dokuz üniversitesinden on öğrenci, Almanya’daki akranlarıyla buluştu.

İtalya’nın L’Aquila, Almanya’dan Heidelberg ve Ludwigsburg üniversitelerinin ortak olduğu, yüzde 86’sı hibe yoluyla, yüzde 14’ü de sponsorlarca karşılanan 294 bin euro bütçeli projeyle ilgili çalışmalar sürüyor. Koordinatörlüğünü ÇOMÜ Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Başkanı Prof. Dr. Remzi Kıncal’ın yaptığı projede, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Yunus Eryaman ve AB Türkiye İlişkileri Uzmanı Doç. Dr. Yücel Acer görev alıyor.

Prof. Dr. Kıncal, projenin temel amacının, Türk kültürünü ve değerlerini Avrupa Birliği ülkelerinde tanıtmak olduğunu belirterek, "Aynı zamanda, Türk vatandaşlarının Avrupa Birliği’ne ilişkin, AB ülkeleri vatandaşlarının Türkiye’ye ilişkin bakış açıları ve yaklaşımlarını olumlu yönde geliştirilmesine katkıda bulunmak istiyoruz" dedi.

On öğrencinin geçen aralık ayında Alman akranlarıyla Frankfurt, Stuttgart, Heidelberg ve Ludwigsburg’de ’Demokrasi ve Çoğulculuk’, ’Çok Kültürlülük’, ’AB-Türkiye İlişkileri ve Demokrasi Eğitimi’ başlıkları altında çeşitli konularda fikir paylaşarak ortak değerler üretebilme fırsatı bulduğunu söyledi.

Kıncal, Alman öğrencilerin, Türkler ve Türkiye’nin AB’ye üyeliği sonucunda yapabileceği katkılar konusunda yeterince bilgi sahibi olmadıklarının ortaya çıktığını da söyledi

İtalyan ve Alman öğrenciler geliyor

Prof. Dr. Kıncal, Almanya ve İtalya’dan üç grup halinde öğrencilerin 1-8 Mart, 29 Mart-5 Nisan ve 19-26 Nisan’da Türkiye’ye geleceğini, farklı bölgelerden dokuz üniversitedeki çalışmalara katılarak ülke ve kültürü

tanıma fırsatı bulacaklarını anlattı. 4-10 Mayıs’ta on öğrenciyle İtalya’ya gideceklerini belirten Kıncal, projenin İstanbul Yeditepe Üniversitesi’nde 27-28 Haziran’da düzenlenecek festivalle kapanacağını kaydetti.
False