GeriEge Kornea naklinde göz rengi değişmiyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kornea naklinde göz rengi değişmiyor

Kornea naklinde göz rengi değişmiyor
refid:7825125 ilişkili resim dosyası

Keratokonus rahatsızlığı nedeniyle her iki gözü de az gören ve kornea nakli ameliyatı dışındaki tedavi seçenekleri fayda sağlamayan 15 yaşındaki Derya Yeşer’e Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı’nda kornea nakli yapıldı.

Soy ismi gibi yeşil gözlere sahip olan Derya Yeşer "Ameliyattan sonra göz rengimin, gözlerini bağışlayan kişinin göz rengine göre değişeceğini zannediyorduk. Gözlerimin rengi değişmedi, eskisi gibi açık yeşil renkte ve şimdi daha canlı görünüyor" dedi.

Yeşer’in kornea nakli ameliyatlarını gerçekleştiren Doç. Dr. Sait Eğrilmez, "Kornea nakli"nin halk arasında "Göz nakli" olarak bilinen bir ameliyat olduğu için, gözün tamamının nakledildiği, bu nedenle göz renginin de değişebileceğinin zannedildiğini söyledi. Eğrilmez, "Gerçekte, yalnızca gözün önündeki saydam tabaka olan kornea değiştirilmektedir. Gözü saate benzetecek olursak, korneayı da saatin camı kabul edebiliriz. Nasıl saatin camı değiştirildiğinde saatin rengi değişmiyorsa, kornea değiştiğinde de gözün rengi değişmeyecektir. Korneasını bağışlayan kimselerde gözler alınmadığından, vücut bütünlüğü bozulmamaktadır" dedi.

BAŞARILI ÖĞRENCİYE KORNEA NAKLİ ÖNCELİĞİ

Doç.Dr. Sait Eğrilmez sözlerini şöyle sürdürdü: Kornea bağışı yetersiz, bekleyen hasta çok olunca, hastaların ikinci gözlerine sıra gelemiyor. İlk 500 kornea nakli hastamızdan yalnızca 40’ı (Yüzde 8) her iki göze nakil olabilme şansını yakaladı. İkinci göz için ayrıcalığı başarılı öğrencilere veriyoruz, bu uygulama, genç hastalarımızın okul başarıları için de olumlu bir motivasyon oluyor. Derya Yeşer, iki gözüne de kornea nakli şansını verdiğimiz öğrencilerden biri. Artık iki gözü de çok iyi gören Derya’nın, derslerindeki başarısının da artacağına inanıyoruz.
False