GeriEge Kıyametin ‘Şirince’si
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kıyametin ‘Şirince’si

Kıyametin ‘Şirince’si
refid:22203076 ilişkili resim dosyası

MAYA takvimine göre Marduk gezegeninin bugün dünyaya çarpmasıyla yaşanacağı düşünülen kıyametten etkilenmeyeceğine inanılan iki yerden biri olan İzmir Şirince’de hazırlıklar tamamlandı, nefesler tutuldu.

Kıyamete özel ürünlerini hazırlayan köy esnafı, son müşterilerini beklerken, güvenlik güçleri, sağlık ve sivil savunma ekipleri alarm durumuna geçti. Öncelikle 400 jandarmanın görev yapacağı köye giriş güzergahlarına arama noktaları oluşturuldu. Arabalarıyla gelen günübirlik meraklı ziyaretçiler, kurulan beş ayrı otoparka yönlendirildi. Araç girişine izin verilmeyen köyde, dağlık alana çadır kurmak isteyenlere ise havanın soğuk olması nedeniyle müsaade edilmedi. Araç girişi olmaması nedeniyle bugün 08.00’den yarın aynı saate kadar belediye otobüslerinin 15 ve 30 dakikalık aralıklarla köye insan taşıyacağı vurgulandı. Dünyanın çeşitli yerlerinden gelen yabancı ve yerli medya mensuplarının sayısı ise 270’e ulaştı.
Sahra hastanesi kuruldu
İl Sağlık Müdürlüğü’nden gelen ekipler, Şirince İlköğretim Okulu’nun bahçesine sahra hastanesi kurdu. Kuvözden ameliyathaneye kadar donatılan hastanede, ziyaretçilerin sağlıklarıyla ilgili yaşayabilecekleri olumsuzluklara müdahale edileceği bildirildi. Ayrıca; 4 ambulans, 2 UMKE, 2 motosikletli sağlık ekibi ve 30 personel de görev başı yaptı. Kendilerini iyi hissetmeyenler için görevlendirilen psikolog ve psikiyatristlerin ise bugün köye ulaşacağı vurgulandı. Öğlen saatleri itibariyle meraklı kalabalığın yavaş yavaş arttığı köydeki 471 yataktan 421’nin rezerve edildiği, otel ve pansiyonların doluluk oranının yüzde 95 olduğu öğrenildi. Selçuk’taki otellerde ise doluluk oranı yüzde 30’lara ulaştı.
Selçuk Belediye Başkanı Hüseyin Vefa Ülgür de kalabalığın abartılı gibi olmadığını ama her şeye hazır olduklarını söyledi, “Şirince için güzel bir tanıtım. Tüm vatandaşları kıyametten sonra da Şirince’ye bekliyoruz” dedi. Hemen hemen her sokağında canlı müziğin sunulduğu köyde, turistlerin yanı sıra çeşitli dinlere ait kitapları satanları da görmek mümkün. İzmir Sözler Köşkü İlim ve Kültür Derneği’ne mensup 15 kişi, Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, Farsça ve Arapça’ya çevrilmiş Risale-i Nur dağıttı.

CHP'den özel muhalefet
MAYA takvimine göre 21 Aralık’ta dünyada kıyametin kopmayacağına inanılan iki yerden biri olan Şirince’de CHP’li gençler bugüne özel muhalefet yapacak. CHP’li gençler, “Bizim mayamızda cumhuriyet var” yazılı pankart açacak ve “Ülkemizdeki zulümden kaçıyoruz” diyecek. CHP Gençlik Kolları İzmir İl Başkanı İbrahim Soydan, Şirince’nin girişinde şu açıklamaları yapacaklarını söyledi: “Kıyametten değil, zulümden kaçıyoruz. İktidarın hak ve hukuk tanımaz cumhuriyet ve kurumlarını baskı altına alır tavrı, bu ülkeyi zora soktu. Cumhuriyet tarihinde en fazla cari açık, en fazla dış borcu yaratan hükümet, bu hükümettir. Ekonomi, borç ve sıcak para ile dönüyor. Kırılgan ve dışa bağımlı. İşsizlik arttı. Doğan her çocuk borçla doğuyor.”

Kıyametin ‘Şirince’si

Kıyametin ‘Şirince’si

False