Kemeraltı'yu uçuracak proje

Kemeraltıyu uçuracak proje

Değişim havralardan başlayacak

Haberin Devamı


TARİHİ Kemeraltı İnşaat Yatırım Ticaret A.Ş.'nin (TARKEM), ilk genel kurulunun yapıldığı toplantıda tarihi çarşının canlandırılması için hazırlanan proje hakkında bilgi verildi. TARKEM tarafından hazırlanan ilk projenin Kemeraltı'nda 9 havranın yer aldığı 10 bin metrekarelik alandan başlayacağı belirtildi.

Kemeraltı'nı canlandırmak amacıyla kurulan TARKEM ilk genel kurulunu gerçekleştirdi. Tarihi Havagazı Fabrikası'nda düzenlenen toplantıya İzmir Kültür ve Turizm İl Müdürü Abdülaziz Ediz, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Figen Selvitopu, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu, Tarihi Kemeraltı Derneği Başkanı Ümit Kaya, TARKEM Yönetim Kurulu Başkanı Samim Sivri ve üyelerinin yanı sıra TARKEM ortakları katıldı.

Haberin Devamı

Genel kurulda konuşan TARKEM Yönetim Kurulu Başkanı Samim Sivri, Kemeraltı Çarsısı'nın önemli bir değer olduğunu söyledi. Kemeraltı'nı canlandırmak için her türlü çalışmayı yapacaklarını belirten Sivri, “Hepimiz Kemeraltı'nda büyüdük, orada koşturduk, orada çalıştık. Kemeraltı’nın lokantalarında yemek yedik. Ancak zamanla Kemeraltı’ndan uzaklaştık. Şimdi yeniden Kemeraltı’na yaklaşma zamanı” dedi.

Kemeraltıyu uçuracak proje

“İZMİR'İN GELECEK PROJESİDİR”
TARKEM Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Uğur Yüce, çarşıyı ayağa kaldırmak için yola çıktıklarını belirterek, şirketin olmazsa olmazlardan birisinin çarşının tarihi dokusunu ve mevcut yapısını bozmadan, yıkmadan kendi üstünde iyileştirme olduğunu söyledi. Kemeraltı Çarşısı'nda yapılacak çalışmaların için yaşayan insanlarla birlikte yapacaklarını belirten Yüce, “270 hektarda bir toplu iğne bile almadık. Temel amacımız spekülasyon değil kazan-kazan felsefesidir. Orada hep beraber para kazanacağız. O bölgeyi birlikte kalkındıracağız. Bunun için dünyada başarılı olmuş örnekleri inceledik. Hepsinin arkasında ciddi planlama var. Ortak akılla oluşturulmuş planlama olmadan olmaz. Bu proje limandan sonra İzmir'in en önemli projesidir. Hatta İzmir'in geleceğinin projesidir” diye konuştu. Toplantıya katılan üyelere çocuklarını da getirmeleri çağrısında bulunan Yüce, “Proje için sizin çocuklarınızı da ihtiyacımız var. Bizim yaşımız ortada. Bu ise çok uzun soluklu proje. Bu yolda ölsek de gam yemeyiz. Ama bu sürede İzmir dünya çapında iftihar edecek alana kavuşacak” dedi.

Haberin Devamı

PROJE HAVRADAN BAŞLAYACAK
TARKEM Teknik İşler Komitesi Başkanı Murat Demirer, TARKEM tarafından Kemeraltı için geliştirilen ilk projenin sunumunu yaptı. İlk proje için 9 havrayı bir arada buluşturmuş olan bölgeyi seçtiklerini açıklayan Demirer, “Bölgedeki tarihi varlıkları yeniden İzmir’e kazandırmayı arzuluyoruz. Bu bölgede projeler oluşturmak üzere yola çıktık. Bütün alan 62 bin metrekare. Daha küçük boyutlu bir projeyi başlatacağız. Arap Hanı, Yeşildirek Hanı, Ayakkabıcılar Sitesi’ni kapsayan 10 bin metrekarelik bölümü ilk proje alanı olarak belirledik” diye konuştu.

Haberle ilgili daha fazlası: