GeriEge Karşıyaka Cevat Durak ile Avrupalı oldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Karşıyaka Cevat Durak ile Avrupalı oldu

Karşıyaka Cevat Durak ile Avrupalı oldu
refid:22442792 ilişkili resim dosyası

İZMİR'de Karşıyaka Belediyesi tarafından sahilde 7 noktada 65 bisiklet ile oluşturulan Karşıyaka Bisiklet Sistemi (KARBİS) düzenlenen törenle hizmete açıldı. Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, “Bu proje ile yarınlara sağlıklı nesiller yetiştireceğiz” dedi. Karşıya Belediyesi tarafından bisiklet kullanımını artırmaya yöneli hazırladığı KARBİS projesi bir haftalık deneme süresinin ardından düzenlenen tören ile hizmete açıldı. Karşıyaka Vapur İskelesi önünde düzenlenen törene Karşıyaka Belediye Başkanı CHP'li Cevat Durak, İzmir İl Genel Meclisi CHP Grup Başkanvekili Hüseyin Mumcuoğlu, belediye meclis üyeleri ve çok sayıda Karşıyakalı vatandaş katıldı.


Törende konuşan Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, sağlıklı bir kent yaratmak amacıyla yola çıktıklarını söyledi. Türkiye'de bir ilki yaratmanın gururunu yaşadıklarını vurgulayan Durak, “Bu proje daha önce iki ilimizde uygulanmaya çalışılmış ama başarılı olamamış. Bu sistem Avrupa'da en çok uygulanan sistemler arasında yer alıyor. Biz de bu amaçla yola çıktık. Bir haftalık deneme süreci ile projeyi başlattık. Yaklaşık 500 kişi bu projeyi denedi. Karşıyakalılar tarafından sahip çıkılan bir proje olması bizi mutlu etti. Proje ileriki günlerde geliştirerek bisiklet sayısını artıracağız” dedi.
Proje ile ulaşımda büyük bir alternatif yaratacaklarını söyleyen Durak, “Bu proje ile egzoz salımını azaltmış olacağız. Karşıyaka uygulanmaya başlanan sistemin önce İzmir daha sonra ise tüm Türkiye'de uygulanmasını istiyoruz. 1 lira gibi cüzi bir miktar ücret koyduk. Tüm Karşıyakalı vatandaşlarımızın bu projeye destek çıkmasını bekliyoruz” diye konuştu. Karşıyaka Vapur İskelesi önünde bulanan bisiklet istasyonun açılışı kurdele kesimi ile yapıldı. Başkan Durak ve beraberindikler kiosklardan sisteme giriş yaparak KARBİS sistemine bağlı bisikletleri sahilde denedi.

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR
KARBİS sistemi 7 noktada oluşturulan istasyonlar ve buralardaki 65 bisikletten oluşuyor. Bu istasyonlardan kayıt yaptırarak bisikletler kiralanabiliyor. İstasyonlardaki kiosklarda bilgilerini giren vatandaşlar, cep telefonlarına mesaj yoluyla gelen şifrelerde bisiklet kilitlerini açabiliyor. Vatandaşlar kullanım sonrasında bisikletlerini uygun istasyonlara bıkakırken şiflerini iptal ederek sistemden çıkıyor. Sisteme bir kez kayıt yaptıranlar dünyada bu sistemi kullanan her kentte bisiklet kiralayabiliyor. Bisikletler kamera ve çiplerle takip ediliyor. KARBİS sisteminin düzenli işlemesi için kurulan özel bir ekip gün içerisinde istasyonları dolaşarak gerekli durumlarda bisikletlerin dengeli bir şekilde istasyonlara dağılımını sağlayacak.

Karşıyaka Cevat Durak ile Avrupalı oldu

False